Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Cztery kobiety w różnym wieku

Recenzja filmu: "Kobiety bez mężczyzn", reż. Shirin Neshat

materiały prasowe
Rzadki przykład udanego połączenia poetycko-filozoficznej narracji z wyrazistym plakatowo-politycznym morałem.
materiały prasowe

Shirin Neshat jest światowej sławy artystką sztuk wizualnych. Urodzona i wychowana w Iranie, wykształcona w Stanach Zjednoczonych, od lat mieszka i tworzy na Zachodzie. Dominującym tematem jej prac (multimedialnych instalacji, wideo-artu) jest doświadczenie tożsamości kobiet we współczesnym społeczeństwie islamskim. Z racji mocno feministycznego przesłania jej niepokojącego dorobku, który charakteryzuje emocjonalny kontrast, formalny minimalizm, ukazywanie zaskakujących stron religijności, rzadko ma możliwość prezentowania go w swojej ojczyźnie.

Jej debiut fabularny „Kobiety bez mężczyzn”, nagrodzony na festiwalu w Wenecji za reżyserię, stanowi rzadki przykład udanego połączenia poetycko-filozoficznej narracji z wyrazistym plakatowo-politycznym morałem. Chodzi o potępienie zamachu stanu z 1953 r., w wyniku którego odsunięto od władzy demokratycznie wybranego premiera Mohammeda Mosadegha i ustanowiono rządy szacha Rezy Pahlaviego. Przy okazji Shirin Neshat w subtelny sposób opowiada o losach czterech dojrzałych kobiet w różnym wieku, których życie nieuchronnie zmierza ku klęsce z winy mężczyzn. Są w tym filmie wyjątkowo piękne, a zarazem wstrząsające obrazy cierpienia upokorzonych bohaterek, znajdujących schronienie w wyimaginowanej, magicznej przestrzeni ogrodu, będącego zaprzeczeniem opisanego w Koranie raju haremu z radośnie pląsającymi dziewicami usługującymi swoim panom. Spore wrażenie robi też nastrojowa muzyka autorstwa Japończyka Ryuichi Sakamoto. Wyjątkowe kino dla koneserów.

Kobiety bez mężczyzn, reż. Shirin Neshat, prod. Niemcy, Austria, Francja, 95 min

Polityka 47.2010 (2783) z dnia 20.11.2010; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Cztery kobiety w różnym wieku"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną