Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Film

Rodzina kilerów

Recenzja filmu: "Królestwo zwierząt", reż. David Michod

Kadr z filmu Kadr z filmu materiały prasowe
Oparta na faktach wielopoziomowa, znakomicie wyreżyserowana, okrutna saga o bratobójczej walce.

Premiera „Królestwa zwierząt” odbyła się w Sundance. Nieznanego szerzej debiutanta, Australijczyka Davida Michoda, okrzyknięto wtedy wschodzącą gwiazdą. Nie dość, że wygrał festiwal, to jeszcze udało mu się odświeżyć formułę kina gangsterskiego – pomimo wyczerpującej lekcji na temat życia mafijnych bossów udzielonej przez twórców „Rodziny Soprano” i „Ojca chrzestnego”. „Królestwo zwierząt” jest opartą na faktach wielopoziomową, znakomicie wyreżyserowaną, okrutną sagą o bratobójczej walce i metodach rządzenia w przestępczym światku Melbourne. Stara gwardia kryminalistów ma dość napadów z bronią w ręku, chce zalegalizować biznes, przenosząc się na giełdę papierów wartościowych. Młodsi siedzą po uszy w handlu narkotykami, ćpają, ścigani przez brutalnych kilerów w policyjnych mundurach.

Michod pokazuje zdegenerowany świat oczami pozornie ospałego 17-latka (James Frecheville), któremu umiera matka, alkoholiczka i narkomanka. Po pogrzebie chłopak wprowadza się do domu babci, z którą nie utrzymywał kontaktów. Jego trzej wujowie, bandyci pełną gębą, stopniowo wplątują go w zabójczą grę, wystawiając na próbę poczucie lojalności i klanowej identyfikacji. To nie jest kolejny, tuzinkowy dramat o dojrzewaniu w patologicznej rodzinie. W każdym razie nie tylko o tym. Michodowi bliżej do „Chłopców z ferajny” Martina Scorsese, opowieści o zdradzie, panicznym strachu i kruchej sprawiedliwości, której nie da się wymierzyć zgodnie z prawem.

Na uwagę zasługuje dojrzały sposób opowiadania: wyciszony, skrajnie subiektywny, sprzyjający wnikliwej obserwacji psychologicznej, umożliwiający śledzenie z bliska dramatycznej przemiany głównego bohatera. Reżyser umiejętnie stopniuje napięcie, stawia na suspens, różnicuje role, unikając jak ognia fałszywych gestów, sztampowych zachowań i gatunkowych atrakcji w rodzaju sztucznie wydłużanych scen zabijania. Tak pracują tylko artyści, którzy przemyśleli temat (Michod spędził na dokumentacji osiem lat) i wiedzą, jaki efekt chcą osiągnąć.

Królestwo zwierząt, reż. David Michod, prod. Australia, 112 min

Polityka 51.2010 (2787) z dnia 18.12.2010; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Rodzina kilerów"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną