Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Wielki Ewangelizator

Recenzja filmu: "Jan Paweł II. Szukałem Was...", reż. Jarosław Szmidt

Zrobić w Polsce dokument o papieżu Polaku i nie popaść w patos lub kicz, to osiągnięcie. Zrobić w Polsce dokument o papieżu Polaku i nie popaść w patos lub kicz, to osiągnięcie. materiały prasowe
Film nowoczesnymi środkami – szybkim montażem, obrazem HD, dźwiękiem Dolby – daje odczuć to otwieranie się efektownie i przekonująco.

Zrobić w Polsce dokument o papieżu Polaku i nie popaść w patos lub kicz, to osiągnięcie. W filmie „Jan Paweł II. Szukałem Was…” też nie do końca udało się takiej egzaltacji uniknąć, lecz dominujący ton jest inny. To jest ton pewnego zauroczenia osobowością i przesłaniem polskiego papieża. Zauroczenie nie jest infantylne ani klęcznikowe. Można je nazwać trybutem słusznie należnym komuś, kto zmienił obraz Kościoła rzymskiego w oczach świata. Jan Paweł II w duchu soborowym otwarł Kościół na świat, a świat otwarł się na pielgrzyma z Rzymu.

Film nowoczesnymi środkami – szybkim montażem, obrazem HD, dźwiękiem Dolby – daje odczuć to otwieranie się efektownie i przekonująco. Pokazuje uniwersalność papieskiego przesłania miłości i pokoju przede wszystkim zdjęciami z podróży Jana Pawła II. Słuchamy też relacji bardziej i mniej znanych świadków Wojtyłowskiego pontyfikatu. Spora część materiału archiwalnego jest w Polsce szerzej nieznana. Oglądamy barwne, kipiące energią obrazy z Afryki, Ameryki Łacińskiej, Ziemi Świętej. Z Polski zdjęć jest znacznie mniej – ale nie zabrakło tych dokumentujących chwile najbardziej przełomowe – co dobrze współgra z zasadniczym kierunkiem filmowej narracji.

Jan Paweł II. Szukałem Was..., reż. Jarosław Szmidt, prod. Polska, 90 min

Polityka 11.2011 (2798) z dnia 11.03.2011; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielki Ewangelizator"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną