Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Normalni nienormalni

Recenzja filmu: „Anioł”, reż. Amin Dora

Libański nauczyciel (Georges Khabbaz) i jego niepełnosprawny syn Libański nauczyciel (Georges Khabbaz) i jego niepełnosprawny syn Aurora Films / materiały prasowe
Wyrafinowanej widowni może nie zachwyci, ale dla wielu okaże się przyjemnym zaskoczeniem.

Życie małych, prowincjonalnych miasteczek, broniących jak niepodległości swojej bogobojnej zaściankowości, wygląda na ogół podobnie. Kwitnie hipokryzja. Obcych i wszelkiej maści odmieńców gnębi się i nie toleruje. Swoich oszukuje, a ogólną niechęć do przeprowadzenia jakichkolwiek zmian pieczołowicie konserwuje skorumpowana władza, popierana przez gorliwych, lecz ospałych intelektualnie duchownych. W debiutanckiej komedii o takiej właśnie chrześcijańskiej wiosce w Libanie wszyscy elegancko odgrywają swoje ciemnogrodzkie role aż do czasu, gdy główny bohater, wrażliwy nauczyciel muzyki (Georges Khabbaz), powie: dość. To on ma niepełnosprawnego synka, którego starszyzna, zgodnie z wolą większości, chce odesłać do zakładu specjalnego. Ponieważ razem z żoną nie zamierzają pozbawiać dziecka rodzinnego ciepła, wmawiają sąsiadom, że w jego duszy zamieszkał anioł.

Film Amina Dory pokazuje, co się stanie, gdy za sprawą prostego triku ludzie zaczną nagle wierzyć, że mogą być szczerzy, dobrzy i uczciwi, wybaczą sobie małe grzeszki i otworzą się na innych. „Anioł” jest mądrą, choć trochę naiwną bajką w stylu czeskiego kina, z ironią i ciepłym humorem traktującą środowiskową presję, zawiść, fanatyzm, stupor. Wyrafinowanej widowni może nie zachwyci, ale dla wielu okaże się przyjemnym zaskoczeniem.

Anioł, reż. Amin Dora, prod. Liban, 95 min

Polityka 34.2015 (3023) z dnia 18.08.2015; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Normalni nienormalni"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną