Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Przyciąganie

Recenzja filmu: „Dwie kobiety (Sage femme)”, reż. Martin Provost

Catherine Deneuve i Catherine Frot jako tytułowe „Dwie kobiety” Catherine Deneuve i Catherine Frot jako tytułowe „Dwie kobiety” Aurora Films / materiały prasowe
Catherine Deneuve lubi grać zimne wyrachowane przedstawicielki burżuazji, ale dość często demonstruje również swój wielki talent komediowy.

W dramacie rodzinnym „Dwie kobiety” Martina Provosta piękna 74-letnia gwiazda europejskiego kina nie pojawia się w aż tak ekscentrycznym wcieleniu jak w „Zupełnie Nowym Testamencie” (gdzie jej partnerem, także łóżkowym, był goryl), za to francuscy krytycy upierają się, że to jedna z najlepszych ról w jej karierze. Gra amoralną, chorą na raka mózgu femme fatale, która trzy dekady temu nieświadomie doprowadziła do samobójstwa swojego kochanka. Jej złożony charakter poznajemy przez pryzmat 47-letniej córki nieżyjącego mężczyzny (Catherine Frot) – skromnej położnej zatrudnionej w nierentownym prowincjonalnym szpitalu, spędzającej wolny czas w ogródku; przeciwieństwa władczej, wyciskającej z życia, ile się da, hedonistki. Gdyby „Dwie kobiety” nakręcił ktoś taki jak Bergman, konfrontacja obu szukających bliskości pań przerodziłaby się w wyrafinowaną grę kłamstw, pozorów i masek. Provosta nie interesuje mroczna strona tego spotkania, tylko codzienność pojednania i silniejsza niż wszystko potrzeba budowania relacji rodzinnych. Co nie najlepiej służy filmowi, niebezpiecznie ocierającemu się o sentymentalny banał.

Dwie kobiety (Sage femme), reż. Martin Provost, prod. Francja 2017 r., 117 min

Polityka 34.2017 (3124) z dnia 22.08.2017; Afisz. Premiery; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Przyciąganie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną