Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Przywracanie pamięci

Recenzja książki: "20 lat nowej Polski w reportażach", oprac. Mariusz Szczygieł

materiały prasowe
Są tu m.in. teksty o Amwayu, disco polo i Radiu Maryja.

W tej książce przeglądamy się jak w lustrze. Od szoku, jakim był początek nowej Polski, aż po emigrację zarobkową do Wielkiej Brytanii.Mariusz Szczygieł wybrał do swojej antologii 26 reportaży z ostatnich dwudziestu lat. Są tu teksty publikowane w „Gazecie Wyborczej”, ale i w „Polityce” – świetne reportażeEwy Winnickiej o początkach warszawskiego centrum handlowego Arkadia, Edyty Gietki o architekturze polskiej prowincji i Marcina Kołodziejczyka o „trendsetterach” i „lansie”.

Są teksty o Amwayu, disco polo, modzie na siłownię, o Radiu Maryja, aborcji, jest też wstrząsający reportaż Ireny Morawskiej „Dług”, na podstawie którego powstał potem film Krzysztofa Krauze. I anonimowy dziennik gracza na giełdzie, który jak połowa Polaków w 1994 r. kupował akcje Banku Śląskiego. W 1989 r. Szczygieł kupuje sobie bez kolejki polędwicę sopocką i zjada ją całą, bo wreszcie jest. Opisuje to w quasi-dzienniku z lat 1989–1992. Widać w tych zapiskach, jak nagle zostaliśmy wrzuceni w nową rzeczywistość, do której trzeba było dopiero stworzyć sobie nową mentalność. Tymczasem byliśmy jak bohater reportażu Wojciecha Tochmana o człowieku, który ocknął się na torach bez pamięci, kim jest. My wszyscy po 1989 r. byliśmy „jak człowiek z anulowaną pamięcią, który uczy się wszystkiego na nowo (…) sklep żądał, żebyśmy mówili na niego shop; prażynki żądały, żeby nazywać je chipsami”. A przeszłość została odcięta.

Fascynująco jest odbyć tę podróż wstecz, bowiem dopiero teraz tamtą rzeczywistość możemy uchwycić i zobaczyć z wielu punktów widzenia. W dodatku każdy tekst jest inny, reportaże oprócz tego, że opowiadają o prawdziwych zdarzeniach, stosują najrozmaitsze środki wyrazu. Mistrzostwem jest choćby obraz nowej Polski AD 1993, stworzony przez Szczygła z ogłoszeń prasowych. W tej książce dobrze widać, jak reportaż, gatunek dziennikarski, staje się literaturą. I w dodatku jest to literatura, którą się czyta z wypiekami na twarzy.

20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła, Czarne, Wołowiec 2009, s. 472

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną