Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Katalog przedmiotów i uczuć

Recenzja książki: Orhan Pamuk, "Muzeum niewinności"

materiały prasowe
Opowieść o wielkiej, obsesyjnej miłości. Oraz - już tradycyjnie - o życiu codziennym Turcji.

Nigdy nie wiemy, czego możemy spodziewać się po Pamuku – każda jego powieść jest inna. Bywaliśmy już w XVI i XVII-wiecznej Turcji i w drugiej połowie XX w. Najnowsza powieść „Muzeum niewinności”, napisana już po Noblu, jest nie tylko odmienna od poprzednich, ale dla mnie jest wręcz najlepszą jego książką. To powieść-katalog, w której narrator Kemal oprowadza czytelników po swoim muzeum, w którym zgromadził pamiątki po swoje wielkiej miłości.

Rzecz rozpoczyna się w latach 70. XX w., kiedy Kemal, bogaty 30-letni biznesman, spotyka ponownie daleką kuzynkę Fusun. Za chwilę ma się zaręczyć z inną dziewczyną, zaś 18-letnia Fusun zamierza zdać na studia. Spotykają się w garsonierze, gdzie jego matka gromadziła niepotrzebne przedmioty, potem zaś Kemal zaczyna znosić tam wszystkie przedmioty, które dotknęły ręce Fusun – niedopałki, sztućce, chusteczki, pieski porcelanowe, bilety. Fusun bowiem znika po jego hucznych zaręczynach. Kiedy się spotykają ponownie, jest już żoną kogoś innego. Kemal zaś staje się przyjacielem domu, by być ciągle blisko niej i móc zbierać eksponaty do swojej kolekcji.

Pamuk opowiada nie tylko o wielkiej, obsesyjnej miłości i o ukojeniu, jakie znajduje kochanek w przedmiotach, ale jednocześnie pokazuje historię życia codziennego Turcji. Kemal i jego otoczenie są nowocześni i zwróceni w stronę Europy, jednocześnie obyczajowość turecka przypomina taką, jaka panuje w innych krajach islamskich. Kobieta, z którą zerwano zaręczyny, okrywa się hańbą, dziewczyna ma chronić dziewictwo, kobieta bez mężczyzny jest nikim. Miłość Kemala, jak się okazuje, jest też przyczyną nieszczęścia Fusun, która żyje w klatce zrobionej przez mężczyzn. Kemal znalazł pocieszenie właśnie w przedmiotach, ale tworzy to muzeum nie tylko dla siebie. Turcy znajdą w nim obraz Stambułu, odbicie swojej historii i ukojenie, bo „czas przestaje tam istnieć”.

Pamuk stworzył w swojej powieści-katalogu tak doskonałą iluzję tego świata, że na końcu szukamy zdjęcia, o którym rozmawiają bohaterowie. To nie wszystko: literatura tutaj sama staje się kolekcją przedmiotów, staje się materialna. O tym marzą inni pisarze.

Orhan Pamuk, Muzeum niewinności, przeł. Anna Akbike Sulimowicz, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2010, s. 752

 

Polityka 17.2010 (2753) z dnia 24.04.2010; Kultura; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Katalog przedmiotów i uczuć"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną