Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Mistrzyni małego ekranu

Recenzja książki: Barbara Walters, "Egzamin z życia. Wspomnienia"

Opowieść o błyskotliwej karierze najsławniejszej amerykańskiej dziennikarki telewizyjnej

W jednej z amerykańskich recenzji napisano, że po zakończeniu lektury tej książki mniej autorce zazdrościmy, a bardziej ją podziwiamy. Jest to opowieść o błyskotliwej karierze najsławniejszej chyba amerykańskiej dziennikarki telewizyjnej, pierwszej kobiety, która współprowadziła programy informacyjne, autorce niezliczonych wywiadów z najwybitniejszymi politykami światowymi i amerykańskimi oraz gwiazdami filmu i estrady.

Te wywiady wymagały wielu zabiegów, aby uzyskać zgodę wytypowanej osoby i wiele pracy nad przygotowaniem pytań, a również scenerii. Bywało, a dotyczyło to przede wszystkim polityków, że trwało to latami, ale na ogół kończyło się sukcesem autorki. Barbara Walters umiała czekać. A później potrafiła zadać najważniejsze pytania i wysłuchać odpowiedzi.

Powoli stawała się instytucją w amerykańskich mediach, co - wbrew pozorom - nie zawsze ułatwiało jej działanie. Droga do tej pozycji usiana była upokorzeniami, bo walczyć musiała z męskim szowinizmem, z przekonaniem, że kobiety na ekranie mają rolę jedynie dekoracyjną. Piekło intryg i zawiści jest w tle tych wspomnień. Są bardzo szczere w opisie życia rodzinnego, intymnego, łącznie z licznymi romansami. A przy tym bogate w anegdoty i fascynujące obserwacje dotyczące rozmówców.

W porównaniu do amerykańskich, nasze telewizje są przaśne i prymitywne, ale gdyby chcieć znaleźć polski odpowiednik Barbary Walters, to chyba najbliżej byłaby Monika Olejnik. Może też napisze kiedyś wspomnienia.

Barbara Walters, Egzamin z życia. Wspomnienia. Przekład Władysław Jeżewski. Wydawnictwo Magnum, Warszawa 2009, s. 614.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną