Mit Dzikiego Zachodu

I ty nie zostaniesz Indianinem
W kulturze masowej Dziki Zachód został zastąpiony przez dziki kosmos, a dzieci nie bawią się już w Indian. Jednak legenda indiańska nie całkiem odchodzi do lamusa.
Sath-Okh - legendarny polski Indianin Stanisław Supłatowicz. Wychował się wśród Indian, ale i walczył w AK
Daniel Pach/Forum

Sath-Okh - legendarny polski Indianin Stanisław Supłatowicz. Wychował się wśród Indian, ale i walczył w AK

Co to znaczy Apacz? – zapytał ośmiolatek, sięgając w sklepie po loda o tej nazwie. Nigdy nie słyszał o Winnetou. Z kolegami bawi się w „Star Wars” albo roboto-stwory Bionicle. Z klocków lego buduje kolejną świątynię z pułapkami jak z „Indiany Jonesa”. Zna, owszem, piosenkę z filmu o Bolku i Lolku „Dziki, Dziki Zachód” i widział Indian w „Piotrusiu Panu” Disneya, ale kiedy dostał pióropusz, nie bardzo wiedział, co z nim zrobić.

Rodzice, którzy wychowali się na indiańskiej literaturze, próbują nadrobić zaległości. Szukają w księgarni serii Karola Maya. – Czy to nazwisko pisze się jak miesiąc maj? – pyta zagubiona ekspedientka. Znajdują w końcu książki i filmy o Winnetou z lat 60. Nawet jeśli zaszczepią w dziecku indiańskiego bakcyla, to nie będzie go dzielić z rówieśnikami wychowanymi na grach i filmach z Cartoon Network. Może coś by zmieniło, gdyby Spielberg nakręcił remake „Winnetou”, a Lego wypuściło zestaw „Old Shatterhand”?

Ostatnia indiańska produkcja Disneya, czyli „Pocahontas” (1995), nie przywróciła tej mody. Przebrania Indian na balach szkolnych nie mają wzięcia. Jeden Indianin czy kowboj przypada na dziesięciu Supermanów czy Spidermanów, a najdroższym rarytasem są stroje z „Gwiezdnych wojen”.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną