Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Anioł czy nietoperz?

Recenzja książki: Krystyna Czerni, "Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego"

materiały prasowe
Pełna szczegółów i anegdot opowieść o naprawdę nietuzinkowym artyście i człowieku.

W niecałe dwa miesiące po śmierci wybitnego malarza Jerzego Nowosielskiego trafia do księgarń jego obszerna biografia zatytułowana „Nietoperz w świątyni”. Taka koincydencja bywa podejrzana – nieraz próbowano już wykorzystać pośmiertne zainteresowanie, klecąc naprędce stosowną książkę. Na szczęście w tym przypadku mamy do czynienia z publikacją przygotowywaną przez kilka lat, powstałą na podstawie solidnych badań, unikatowych dokumentów i dziesiątków przeprowadzonych rozmów. A autorka, znana krakowska krytyczka sztuki, unika zawiłych analiz samego malarstwa i jego walorów. Krystyna Czerni zdecydowała się raczej na szczegółową rekonstrukcję życia artysty. I dobrze, bowiem o obrazach Nowosielskiego napisano tomy, natomiast jego losy – choć długie, barwne i niekonwencjonalne – znane były tylko w ogólnych zarysach.

Ta biografia to oczywiście pełna szczegółów i anegdot opowieść o naprawdę nietuzinkowym artyście i człowieku. Ale też o jego najbliższych (piękny hołd złożony żonie), przyjaciołach. A w tle pełne wielkich wolt czasy, z którymi musiał zmierzyć się zagubiony w sztuce i filozofowaniu człowiek. Autorka nie ucieka przy tym od tematów drażliwych: pytań o brak światowej kariery, powikłanych spraw damsko-męskich, jego rozlicznych słabości, w tym długoletniego alkoholizmu. Czyni to jednak z kulturą, bez chęci skandalizowania, oddając należny honor także rozlicznym zaletom jego ducha i osobowości. Lektura to wciągająca, która nie tyle tłumaczy malarstwo Nowosielskiego, co daje rozliczne klucze do jego samodzielnej interpretacji.

Krystyna Czerni, Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego, Wydawnictwo Znak, Kraków 2011, s. 444

Polityka 17.2011 (2804) z dnia 23.04.2011; Afisz. Premiery; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Anioł czy nietoperz?"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną