Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Zmierzch bitników

Recenzja książki: Jack Kerouac, "Big Sur"

materiały prasowe
Melancholijna opowieść o życiowej klęsce, napisana długą frazą, bliską językowi mówionemu.

Jack Kerouac legendą stał się już za życia. Chyba żadna inna powieść nie wywarła takiego wpływu na Amerykę lat 50. i 60. jak jego „W drodze”. Jej publikacja w 1957 r. przyniosła autorowi błyskawiczną sławę, uczyniła „królem bitników” i idolem hipisów. W purytańskiej Ameryce była to literatura wyjątkowa: wyzwolona z mieszczańskiego filisterstwa, bezkompromisowa, nieuznająca tabu. W „Big Sur”, przedostatniej powieści, która dopiero teraz ukazuje się po polsku, Kerouac opowiada o sobie – skrywa się pod pseudonimem Jack Duluoz – i podstarzałych bitnikach, którym brakuje już dawnej niewinności. Wśród bohaterów spotykamy m.in. Allena Ginsberga i Lawrence’a Ferlinghettiego. Kalifornijskie Big Sur, które miało stać się dla pisarza azylem, okazuje się koszmarem, który powoli doprowadza go do szaleństwa. Nie pomagają przyjaciele, kobiety i kolejne alkoholowe ciągi.

"Big Sur” to melancholijna opowieść o życiowej klęsce, napisana długą frazą, bliską językowi mówionemu. To książka bardzo nierówna. Kerouac bywa tutaj wręcz grafomański, szczególnie na pierwszych stronach. Ociera się o śmieszność, kiedy porównuje siebie z Joyce’em i Proustem. Irytująca jest też tandetna metafizyka. Wartość tej powieści tkwi przede wszystkim w świetnych anegdotach, demitologizacji Beat Generation i w znakomitych fragmentach stanowiących zapis postępującego alkoholizmu. Kerouac mierzy się tutaj z własną legendą, której nie był w stanie udźwignąć. Książka posiada większą wartość dokumentalną niż literacką, czym przypomina nieukończoną powieść Trumana Capote’a „Wysłuchane modlitwy”. Obaj amerykańscy pisarze byli zresztą rówieśnikami, obaj przegrali z uzależnieniami. Jednak książki Capote’a do dziś się nie zestarzały, a spośród bitników bronią się chyba jedynie Ginsberg i Burroughs.

Jack Kerouac, Big Sur, przeł. Maciej Świerkocki, W.A.B., Warszawa 2011, s. 250

Polityka 26.2011 (2813) z dnia 20.06.2011; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Zmierzch bitników"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną