Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Król i Królowa

Recenzja książki: Julia Fiedorczuk, "Biała Ofelia"

materiały prasowe
Nadmiar znaczeń i warstw przysłania to, co najlepsze w tej książce: pełne postacie kobiet.

Bohaterki „Białej Ofelii” poznały się w szkole podstawowej gdzieś w końcu lat 80. Anna przyjechała do Warszawy z małego miasteczka, Eliza była klasową gwiazdą, która pewnego dnia zwróciła uwagę na niepozorną i źle ubraną koleżankę. Anna, zamknięta w sobie i wycofana, przy niej rozkwita i zaczyna żyć. Poetka Julia Fiedorczuk w „Białej Ofelii”, swojej drugiej książce prozatorskiej, dobrze pokazuje traumę dojrzewania i zmysłowość dziewczyńskiego świata, osiedlowe zabawy, fantazje i doskonałe porozumienie Króla i Królowej – tak siebie nazywały. Ten świat się kończy, niespodziewanie umiera ojciec Anny, a Eliza wyjeżdża z Warszawy. Kiedy się spotykają ponownie po ponad 20 latach Eliza jest znaną pisarką, a Anna – samotną graficzką, która często ma wrażenie, że nie istnieje. Odzyskuje chęć życia tylko przy Elizie. Przez chwilę znowu są Królem i Królową.

To nie jest jednak powieść obyczajowa czy romans kobiet. Ma wiele warstw. Owszem, to historia totalnego uzależnienia od drugiej osoby – bez Elizy nie ma Anny. Ale świetny jest też obraz rzadkiej radosnej samotności, kiedy Anna, pijąc wino, w nowym mieszkaniu rozpakowuje książki z kartonów i czuje się jak wśród najlepszych przyjaciółek.

Ale przede wszystkim jest to opowieść w opowieści. Anna okazuje się bohaterką tekstów Elizy, cała ich historia rozgrywa się być może tylko w fantazji pisarki. Bohaterem tej książki jest też język – Anna mówi cytatami z literatury, budzi się z gotowymi frazami poetyckimi. Bohaterki Julii Fiedorczuk są tak przekonujące, że czytelnikowi może być trochę żal, że im bliżej końca, tym ich postacie się rozmazują, na pierwszym planie jest literackość, autotematyzm. Anna traci kontury, okazuje się funkcją języka. Nadmiar znaczeń i warstw przysłania to, co najlepsze w tej książce: pełne postacie kobiet, jakich niewiele znajdziemy dziś w literaturze.

Julia Fiedorczuk, Biała Ofelia, Biuro Literackie, Wrocław 2011, s. 187

Polityka 34.2011 (2821) z dnia 16.08.2011; Afisz. Premiery; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Król i Królowa"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną