Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Za kulisami kościelnych interesów

Recenzja książki: Paweł Borecki, Czesław Janik, "Komisja wspólna przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski w archiwaliach z lat 1989-2010"

materiały prasowe
Dzięki tej publikacji czytelnik może poznać kulisy stosunków między Państwem a Kościołem w ciągu minionych 20 lat.

Znajdzie tu także najważniejsze spory dotyczące wprowadzenia religi do szkół, powołania Komisji Majątkowej i restytucji majatku kościolnego, prac nad Konstytucją RP i przygotowanie konkordatru.

Komisja Wspólna to najważniejsza instytucjonalna forma kontaktów państwa z hierarchią katolicką. Po każdym jej spotkaniu publikowane były jedynie krótkie komunikaty, w których obie strony podawały przyjęte ustalenia. Dzięki Pawłowi Boreckiemu i Czesławowi Janikowi, którzy dotarli do szczegółowych protokołów tych spotkań po raz pierwszy możemy poznać ich atmosferę, postawy poszczególnych uczestników, oczekiwania i postulaty Episkopatu. Poznajemy skuteczność hierarchów kościelnych w egzekwowaniu własnych celów i ich wpływ na bieżącą polityke państwa. Wiemy kto na kogo naciskał i jakie były efekty tych nacisków.

Co ciekawe, rząd z hierarchami katolickimi rozmawiał nie tylko o sprawach kościelnych, ale także o nowym prawie energetycznym, ustawie o powszechnym obowiazku obrony RP czy integracji Polski z UE.

Do dziś zachowała się większość dokumentów Komisji Wspólnej, nawet te z 1989 r. Czarna dziura to lata 2001 – 2005, czas rządów Lewicy, gdzie nie sporządzano protokołów posiedzeń.

Praca Boreckiego i Janika to konieczna lektura dla wszystkich, którzy interesują się najnowszą historią Polski.

Komisja wspólna przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski w archiwaliach z lat 1989-2010. Wyb. Paweł Borecki, Czesław Janik, Wydawnictwo Sejmowe 2011, s. 391

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną