Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Przeciw tandecie

Recenzja książki: Ezra Pound, "Wiersze, poematy i pieśni"

materiały prasowe
Dość pokaźny zbiór przekładów Engelkinga obejmuje wszystkie okresy twórczości Pounda.

Zdanie: „Ezra Pound to jeden z największych dwudziestowiecznych poetów języka angielskiego” pojawia się na tyle często, że w czytelnikach mogłaby zbudzić się obawa, czy aby nie mamy do czynienia z pustym sloganem. Nie, nie mamy. Nie da się przecenić wpływu, jaki autor „Pieśni” wywarł na poezję europejską. A działał na wielu polach. Był poetą, ale też błyskotliwym komentatorem literatury i sztuki. Próbował rzeźbić. Skomponował operę. Interesował się polityką i ekonomią. Błądził: analiza stosunków społecznych, a przede wszystkim systemu bankowego w okresie międzywojnia przywiodła go do fascynacji faszyzmem i Mussolinim, za co przyszło mu słono zapłacić (13 lat spędzonych w zakładzie dla psychicznie chorych przestępców w Waszyngtonie). Przez jednych uważany za geniusza, przez innych za szaleńca lub dyletanta, Pound był bez reszty oddany pracy. Zgłębiał tradycje poetyckie Europy i Azji szukając w historii ludzkości „świetlistych momentów” harmonii wartych ocalenia.

Dość pokaźny zbiór przekładów Engelkinga obejmuje wszystkie okresy twórczości Pounda, od wczesnych liryków imitujących wiersze prowansalskie i eksperymentujące z rozmaitymi „maskami” (w duchu Roberta Browninga), poprzez okres inspiracji poezją chińską, aż po utwory dłuższe, jak „Hugh Selwyn Mauberley” i fragmenty „Pieśni”. Warsztatowo świetne spolszczenia Engelkinga nie zawsze oddają wielowarstwowy charakter utworów Pounda; dałoby się też zapewne poddać krytyce regularną, nieco zbyt mechaniczną prozodię tych przekładów. Byłaby to jednak małostkowość w obliczu pracy tak świetnej i tak potrzebnej, zwłaszcza w czasie, do którego z powodzeniem pasują słowa Pounda z 1920 r.: „Wszystko płynie wciąż – wedle/Greckiego mędrca przesłania,/Lecz przetrwa naszą epokę/Tandeta krzykliwa i tania”.

Ezra Pound, Wiersze, poematy i pieśni, przeł. Leszek Engelking, Biuro Literackie, Wrocław 2012, s. 231

Polityka 08.2012 (2847) z dnia 22.02.2012; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Przeciw tandecie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną