Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Turowicz powszechny, polski i krakowski

Recenzja książki: Joanna Podsadecka, "Gen ryzyka w sobie miał… O Jerzym Turowiczu opowiadają…"

materiały prasowe
O Turowiczu opowiadają: Józefa Hennelowa, Janina Ochojska-Okońska, Anna Szałapak, ks. Adam Boniecki, Krzysztof Kozłowski, Adam Michnik, Andrzej Szczeklik, Stefan Wilkanowicz.

W tym roku przypada stulecie urodzin Jerzego Turowicza. Nie zabraknie okolicznościowych imprez, ale miejmy nadzieję, że i książek. Jaskółką jest zbiór rozmów Joanny Podsadeckiej. Autorce powiodło się stworzenie czegoś w rodzaju zbiorowego portretu Turowicza. Ona się do rozmów dobrze przygotowała, a jej interlokutorzy mają nam rzeczywiście coś do powiedzenia. Warto wyliczyć, kto o Turowiczu opowiada: Józefa Hennelowa, Janina Ochojska-Okońska, Anna Szałapak, ks. Adam Boniecki, Krzysztof Kozłowski, Adam Michnik, Andrzej Szczeklik, Stefan Wilkanowicz.

Pierwszorzędne relacje z pierwszej ręki, każda jak kolejne odsłonięcie kurtyny w Turowiczowskim teatrze pamięci. Pełne miłości do Pana Jerzego i nostalgii za „Tygodnikiem Powszechnym” z czasów, kiedy nim kierował. A kierował ponad 50 lat, towarzysząc kolejnym etapom wygasania realnego socjalizmu.

Opowieści te pomagają zrozumieć młodszemu czytelnikowi fenomen „Tygodnika” Jerzego Turowicza. Także z uwzględnieniem krytyki i zarzutów ze strony kościelnej i politycznej prawicy. Bardzo kompetentnie odnoszą się do nich Hennelowa i Kozłowski. Niedługo przed śmiercią w 1999 r. dozgonnie wierny swej gazecie Turowicz zajął w plebiscycie na największego polskiego dziennikarza XX w. drugie miejsce – za Ryszardem Kapuścińskim. Może powinno być ex aequo?

Joanna Podsadecka, Gen ryzyka w sobie miał… O Jerzym Turowiczu opowiadają…, PWN 2012, s. 224

Polityka 15.2012 (2854) z dnia 11.04.2012; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Turowicz powszechny, polski i krakowski"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną