Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Myśleć z Arendt

Recenzja książki: Hannah Arendt, "Pisma żydowskie"

materiały prasowe
Czyta się tę książkę, jakby powstała całkiem niedawno, a zarazem dotykała sedna bieżących sporów ideowych w Polsce i poza nią. Lektura obowiązkowa.

Hannah Arendt zawsze dobra. Zasłynęła co prawda korespondencjami dla prasy amerykańskiej z procesu zbrodniarza hitlerowskiego Adolfa Eichmanna („Eichmann w Jerozolimie”) w początku lat 60., ale także w owym „raporcie o banalności zła” pokazuje swoje kompetencje intelektualne, swój wielki talent do filozofii polityki. W tym tomie, starannie wybranym, opracowanym i poprzedzonym wstępem Piotra Nowaka, możemy poznać pisma Arendt na tematy żydowskie. Arendt uważała się przede wszystkim za przedstawicielkę niemieckiej tradycji filozoficznej (była blisko zaprzyjaźniona z Martinem Heideggerem – o czym przypomniał pokazany niedawno w TVP spektakl teatralny – i wieloma innymi wybitnymi myślicielami niemieckimi oraz niemiecko-żydowskimi), ale nigdy nie dystansowała się od swego żydostwa. A pisała o sprawach żydowskich jak o każdym innym temacie, jaki podejmowała: z pasją, znawstwem i zaangażowaniem.

Polskie wydanie żydowskich pism Arendt liczy ponad 600 stron i zbiera teksty od lat 30. ubiegłego wieku, przez wojenne, po lata 60. Możemy dzięki temu poznać poglądy autorki na kwestię żydowską, rodzący się hitleryzm, antysemityzm, ideę syjonistyczną, Holocaust, formowanie się Państwa Izrael. Czyta się tę książkę, jakby powstała całkiem niedawno, a zarazem dotykała sedna bieżących sporów ideowych w Polsce i poza nią. Lektura obowiązkowa.

 

Hannah Arendt, Pisma żydowskie, przeł. M. Godyń, P. Nowak, E. Rzanna, Biblioteka Kwartalnika Kronos, Warszawa 2012

 

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

 

Polityka 15.2013 (2903) z dnia 09.04.2013; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Myśleć z Arendt"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną