Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Miłość, przyjaźń i wszystko, co znika

Recenzja książki: Alice Munro, "Przyjaciółka z młodości"

materiały prasowe
Historia dwóch niezbyt udanych małżeństw urzeka pięknym lirycznym zakończeniem.

Któregoś dnia odkrywamy, że nie jesteśmy szczęśliwi; uczucia do partnera gasną, okazuje się, że intensywny romans nagle się wypalił albo że żona prowokuje innego mężczyznę. Czasem niemal niedostrzegalne zdarzenie sprawia, że zaczynamy lepiej rozumieć nasze życie. To zrozumienie nie daje może szczęścia, ale przynosi akceptację. Godzimy się na codzienność, trawimy rozczarowania albo próbujemy coś zmienić. Alice Munro najżywiej zajmują emocje i relacje międzyludzkie, ich zmienność, nietrwałość, wreszcie: weryfikacja naszych życiowych oczekiwań. Kanadyjka śledzi przede wszystkim momenty przemiany. Nie znajdziemy jednak w jej prozie erupcji uczuć. Jest obserwatorką uważną, ale przy tym zdystansowaną.

Zbiór „Przyjaciółka z młodości”, który w oryginale ukazał się w 1990 r., należy niewątpliwie do jednego z najlepszych w jej dorobku. W „Przyjaciółce...” znajdziemy co najmniej dwa teksty wybitne („Inaczej” i „Ten wdzięk królewskiej córy”). Szczególnie „Inaczej”, historia dwóch niezbyt udanych małżeństw urzeka pięknym lirycznym zakończeniem. Munro z jednej strony jest bardzo wyczulona na szczegół, z drugiej zaś udaje jej się jedną sceną czy uwagą na marginesie uchwycić ogół zwykłego doświadczenia – bo też jej bohaterowie to ludzie może nie tyle przeciętni, ile raczej bliscy czytelnikowi. Proza Kanadyjki jest wprawdzie powtarzalna (szczególnie tematycznie, bo to wciąż wariacje na temat relacji męsko-damskich usytuowane często na tle opozycji prowincja-miasto) i nie można jej czytać zbyt wiele, ale stałych czytelników nie trzeba zachęcać do sięgnięcia po kolejny zbiór. Ci, którzy się z twórczością Kanadyjki jeszcze nie zetknęli, powinni jak najszybciej tę zaległość nadrobić.

 

Alice Munro, Przyjaciółka z młodości, przeł. Agnieszka Kuc, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2013, s. 436

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 40.2013 (2927) z dnia 01.10.2013; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Miłość, przyjaźń i wszystko, co znika"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną