Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Wilczy apetyt

Recenzja książki: Susan Sontag, "Jak świadomość związana jest z ciałem, Dzienniki, tom 2, 1964–1980"

materiały prasowe
Kopalnia idei, pomysłów oraz zarysów szkiców, aforyzmów i cytatów do czytania na wyrywki.

David Rieff, syn Sontag, który przygotował dzienniki do druku, pisze o matce jako wiecznej studentce. Rzeczywiście imponujące jest jej wielkie pragnienie wiedzy: „Kiedy czytam, zawsze mam wrażenie, jakbym jadła. Natomiast potrzeba czytania jest jak nieznośny wilczy głód”. Drugi tom dziennika jest kopalnią idei, pomysłów oraz zarysów szkiców, aforyzmów i cytatów do czytania na wyrywki. Susan Sontag jest tam, gdzie najciekawsi ludzie tamtego czasu: w Tangerze z beatnikami, w Wenecji z Brodskim (jedna z ważniejszych dla niej postaci), w Paryżu z Cioranem, przygląda się pracy Grotowskiego i Petera Brooka, Godarda, razem z Johnem Ashberym w 1980 r. dociera też do Polski, która przypomina zapachem Anglię z lat 50. Czyta wszystko, nawet Norwida. To jej bywanie nie jest jednak kulturalnym stylem życia, ale ma w sobie napięcie i żarłoczność prawdziwego poznania. „Oto on – mój umysł. Wciąż rośnie, ma nienasycony apetyt”. Umysł, tak jak pisała w pierwszym tomie dziennika, jest ściśle związany z ciałem i seksualnością. Czasem zauważa, że chciałaby kochać się z taką swobodą i zapamiętaniem, jak udaje jej się pisać.

Zapisuje też ból rozstań z ważnymi dla siebie kobietami. A własną chorobę przekształca w notatki do tekstu: w 1975 r. przechodziła chemioterapię. O tym nie pisze, za to zajmują ją: Wietnam, homoseksualizm w filmach, rola nudy w kulturze i to, dlaczego wszyscy piszą dzienniki zamiast listów. Każdy z tych zapisków nadaje się na esej (niektóre z nich napisała). Jest kimś, kto nie ustaje w wątpliwościach, kto się nie boi mówić własnym głosem i nie chce reprezentować żadnej większości. „Jestem pisarką adwersarzem, autorką polemiczną. Piszę, żeby opowiedzieć się za tym, co jest atakowane, i by atakować to, co budzi aprobatę”. I wcale nie daje jej satysfakcji przekonanie wszystkich do swoich racji. Ten gatunek intelektualistki jest dziś zupełnie niespotykany.

 

Susan Sontag, Jak świadomość związana jest z ciałem, Dzienniki, tom 2, 1964–1980, przeł. Dariusz Żukowski, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2013, s. 592

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 41.2013 (2928) z dnia 08.10.2013; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Wilczy apetyt"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną