Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Ogórki w miodzie

Recenzja książki: "Iwaszkiewicz/Wajda. Korespondencja"

materiały prasowe
Te ciekawe listy pochodzą z lat 70., uzupełniają je fragmenty dziennika pisarza, wspomnienia reżysera i obszerne przypisy.

„Jakoś ta Twoja twórczość zharmonizowała się z moją. Mam wrażenie, że to bardzo rzadki przypadek” – pisze Iwaszkiewicz do Wajdy. Miał rację. Oglądał „Brzezinę”, potem „Panny z Wilka” z zachwytem, z poczuciem, że to są zupełnie odrębne od literackich pierwowzorów arcydzieła. Podobało mu się, że Wajda „Brzezinę” połączył z malarstwem Malczewskiego, doceniał niezwykłe światło w „Pannach z Wilka” i aktorki, które rzeczywiście tworzyły rodzeństwo. Te ciekawe listy pochodzą z lat 70., uzupełniają je fragmenty dziennika pisarza, wspomnienia reżysera i obszerne przypisy. Okazuje się, że ta współpraca była ważna i przemieniająca dla obu artystów. Wajda przy pracy nad tymi filmami uświadomił sobie, że chciałby coś zmienić, żeby jego kontakt z ludźmi i przyrodą odbywał się nie tylko dzięki filmom: „Ostatni raz widziałem las i łąki w czasie zdjęć do »Brzeziny«”. „Panny z Wilka” pozwoliły mu oderwać się od kina politycznego, od „Człowieka z marmuru”. Cieszył się ze sceny, w której siostry jedzą ogórki maczane w miodzie, bo jest najbliższa literackiego pierwowzoru, jest w niej intymne porozumienie kobiet.

Iwaszkiewicz z kolei był poruszony całym filmem, swoją w nim obecnością (ujęcia Iwaszkiewicza w pociągu zwłaszcza dziś, wiele lat po śmierci pisarza, są bardzo wzruszające). Czas, w którym ma miejsce ta korespondencja, był dla niego bardzo ciężki i ciemny (zmarł w 1980 r.). Oboje z żoną chorowali. „Trzymam się tej ziemi jedną nitką, nitką smutku” – pisze. I te filmy były dla niego źródłem rzadkiej w tych czasach radości. Dzisiaj, po rekonstrukcji cyfrowej, zyskały nowy blask. Warto obejrzeć je od nowa przy okazji lektury tej książki.

 

Jarosław Iwaszkiewicz/Andrzej Wajda. Korespondencja, oprac. Jan Strzałka, Zeszyty Literackie, Warszawa 2014, s. 146

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 6.2014 (2944) z dnia 04.02.2014; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Ogórki w miodzie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną