Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Ucho na Harlem

Recenzja książki: Tomasz Zalewski, „Harlem”

materiały prasowe
Autor dla napisania książki zamieszkał w Harlemie i oddał się – trudnej dla białego – swego rodzaju obserwacji uczestniczącej.

Polskie książki o Ameryce skupiają się na białych. Książka naszego redakcyjnego kolegi Tomasza Zalewskiego, wieloletniego korespondenta PAP i POLITYKI w Waszyngtonie, poświęcona jest wyłącznie jej czarnym mieszkańcom, a nie sposób USA zrozumieć bez przypomnienia gorzkiego paradoksu, że kraj budowany na wierze w równość ludzi tak długo godził się na dyskryminację. Zalewski dla jej napisania zamieszkał w Harlemie i oddał się – trudnej dla białego – swego rodzaju obserwacji uczestniczącej. Otrzymaliśmy więc nie tylko podręcznik historii sławnej dzielnicy, ale ciekawy reportaż pełen ludzi. Jest tam i producent teatralny, i deweloper, i uliczny malarz, i tancerze, i weteran wojen, którzy opowiadają autorowi o Harlemie, tym – jak mówi poeta – „alabastrowym naczyniu, które przechowuje serce czarnej Ameryki”.

Od czasów Baracka Obamy przypominamy sobie o Harlemie także w wymiarze ponowienia duchowej wspólnoty z Afryką. Nie dlatego, że sam młody Obama mieszkał w Harlemie, ale że jego późno poznany kenijski ojciec wprowadził go przez chwilę w świat dźwięków afrykańskiego kontynentu i było to dla przyszłego prezydenta silne przeżycie. To nie przypadek, bo również senegalski poeta i polityk Leopold Senhor, niemający z Ameryką wiele wspólnego, nawoływał cały Nowy Jork, by się odrodzić przez czarną krew, a swój manifest skomponował pod orkiestrę jazzową. Bo Harlem jest też muzyczną stolicą czarnych. A Tomasz Zalewski ma na muzykę ucho. Trzeba się jednak spieszyć z wizytą – ostrzega – bo Harlem „bieleje”. Staje się aż zbyt posh i czarni, a więc biedni, uciekają.

 

Tomasz Zalewski, Harlem, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2014, s. 172

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 46.2014 (2984) z dnia 11.11.2014; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Ucho na Harlem"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną