Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Co w tym Modiano?

Recenzja książki: Patrick Modiano, „Perełka”

materiały prasowe
Pierwsza, nieprzetłumaczona wcześniej na język polski powieść noblisty.

Akademia Szwedzka honoruje najczęściej pisarzy wybitnych lub kontrowersyjnych. Patrick Modiano nie zalicza się wyraźnie do żadnej ze wspomnianych grup. Być może to właśnie dlatego najważniejsza nagroda literacka na świecie nie wzbudziła w tym roku większych emocji. „Perełka” to pierwsza, nieprzetłumaczona wcześniej na język polski powieść Modiano, wydana u nas już po werdykcie Akademii. Podobnie jak w innych książkach Francuza, także tutaj na pierwszy plan wybijają się trzy zagadnienia: czasu, tożsamości i pamięci. Tytułowa bohaterka pewnego dnia zauważa kobietę w żółtym płaszczu, najpewniej własną matkę, która porzuciła ją, kiedy była siedmioletnią dziewczynką. Matka, zwana Szwabką (ze względu na kolor włosów? a może z powodu jakichś mrocznych historii z czasów wojny), miała ponoć umrzeć w Maroku. Spotkanie po 12 latach uruchamia w Perełce lawinę wspomnień i zmusza ją do próby odnalezienia w życiu jakiegoś fundamentu czy – jak sama to nazywa – „stałego punktu”. Każdy najmniejszy trop przywołuje wydarzenia z dzieciństwa i wprawia dziewczynę w emocjonalny paraliż. Pomagają jej poliglota Moreau-Badmajew i znajoma farmaceutka.

W Paryżu Modiano nic nie jest pewne, a już najmniej tożsamość bohaterów. Jego kameralna i zagadkowa proza ma pewien melancholijny, uwodzicielski klimat, choć nie znajdziemy tu nic przesadnie oryginalnego (ważną w „Perełce” poetykę snu we Francji mistrzowsko eksplorował Michel Leiris), a z kluczowymi dla twórczości noblisty tematami lepiej radziło sobie wielu prozaików. Choćby jego rodacy Georges Perec i Raymond Queneau.

 

Patrick Modiano, Perełka, przeł. Bożena Sęk, Sonia Draga, Katowice 2014, s. 176

Książka do  kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 48.2014 (2986) z dnia 25.11.2014; Afisz. Premiery; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Co w tym Modiano?"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną