Recenzja książki: Brian Jay Jones, „George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia”

Niezależność, czyli kontrola
Ta książka pokazuje upór, przez który Lucas często popełniał błędy, który jednak ostatecznie uczynił go jednym z najważniejszych twórców w historii kina.
materiały prasowe

George Lucas na zawsze pozostanie przede wszystkim twórcą „Gwiezdnych wojen” – w opowieści o jego życiu łatwo więc skupić się na tym aspekcie, dorzucając może „Indianę Jonesa”, a materiału na książkę będzie aż nadto. Dokładnie to zrobił zresztą Chris Taylor w „Gwiezdne wojny. Jak podbiły wszechświat?”. Co więc dodał Brian Jay Jones? Jego książka oferuje szersze spojrzenie na Lucasa, a choć od jego najbardziej znanego dzieła nie ucieka, nie skupia się też na nim – choćby pierwsze 200 stron to opowieść o dorastaniu, studiach i pierwszych filmach, o walce o niezależność i byt w zdominowanym przez hollywoodzkie studia świecie filmu, wreszcie też o przyjaźni z Francisem Fordem Coppollą.

Brian Jay Jones, George Lucas.Gwiezdne wojny” i reszta życia, przeł. Małgorzata Miłosz, Katarzyna Rosłan, Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik, Wielka Litera, Warszawa 2016, s. 648

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną