Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Książki

Śledztwo Tadeusa Slowackiego

Recenzja książki: Antonio Tabucchi, „Dla Isabel. Mandala”

materiały prasowe
Choć miejscami autor niebezpiecznie zbliża się do wyświechtanych truizmów, to za każdym razem zbija patetyczny ton swojej opowieści subtelną grą z czytelnikiem.

Antonio Tabucchi w „Dla Isabel. Mandala” stawia pytanie o funkcję literatury i jej zasadność w świecie totalitaryzmów. Wielokrotnie nagradzany włoski pisarz kolejny raz oddaje głos Portugalczykom, których ojczyzna stała się jego drugim domem. Jego fascynacja Portugalią łączyła się z osobą Fernanda Pessoi, którego postać jest obecna również w samej twórczości Włocha. W pośmiertnie wydanej powieści Tabucchiego Tadeus Slowacki, pisarz polskiego pochodzenia, szuka dawno zaginionej Isabel. Swoje śledztwo opiera na rozmowie ze znajomymi kobiety. Pochodzenie społeczne rozmówców Tadeusa daje znać o sobie poprzez język, którym się posługują. Jest więc studentka filologii klasycznej, mówiąca z dużym zapałem o działalności podziemnej Isabel, i niania, która z wyuczoną nieufnością rzeczowo odpowiada na zadane pytania. Jest to też rzeczywistość zamieszkana przez poetów, którzy pełnią funkcję buddyjskich mnichów. Protestują tym samym przeciwko autorytarnej władzy języka. Ale wraz z postępującą fabułą wędrówka bohatera staje się duchowym doświadczeniem samego siebie. „Dla Isabel. Mandala” jest więc propozycją zwrotu ku wnętrzu. Namysł Tabucchiego nad człowiekiem w świecie łączy się z filozoficzną refleksją nad czasem: „Przeszłość odległa, bliska, teraźniejszość, przyszłość, proszę mi wybaczyć, nie znam się na czasie, dla mnie to jedno i to samo”. I choć miejscami Tabucchi niebezpiecznie zbliża się do wyświechtanych truizmów, to za każdym razem zbija patetyczny ton swojej opowieści subtelną grą z czytelnikiem.

Antonio Tabucchi, Dla Isabel. Mandala, Rebis, Poznań 2017, s. 160

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 10.2017 (3101) z dnia 07.03.2017; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Śledztwo Tadeusa Slowackiego"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną