◊ ◊ ◊ ◊ ◊

Intymna strona dziejów
Historia jest jak teatralna garderoba, mawia prof. Henryk Samsonowicz. W zależności od politycznej potrzeby wyciągane są z przepastnej szafy dziejów odpowiednie rekwizyty i kostiumy, pozwane, by świadczyć: historia jest po naszej stronie!Zaangażowanie historii do bieżącej polityki nie jest wynalazkiem ideologów IV Rzeczypospolitej, politykę historyczną uprawiali już Jagiellonowie, a jej ślady można znaleźć u samego Herodota, starogreckiego autora „Dziejów”, od których historia jako dyscyplina naukowa bierze swój początek.

Zaangażowanie historii do bieżącej polityki nie jest wynalazkiem ideologów IV Rzeczypospolitej, politykę historyczną uprawiali już Jagiellonowie, a jej ślady można znaleźć u samego Herodota, starogreckiego autora „Dziejów”, od których historia jako dyscyplina naukowa bierze swój początek.

Powrót do sprawdzonych wartości, takich jak tradycyjna rodzina, oaza miłości i spokoju, ostoja wiary i patriotyzmu, często jest przepisywany jako lekarstwo na niedostatki teraźniejszości.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną