Recenzja książki: Stanisław Lem, "Świat na krawędzi"

Krzyk z głębokiej studni
20 lat temu ukazał się pierwszy cykl rozmów ze Stanisławem Lemem. Wywiady z pisarzem przeprowadzał wtedy Stanisław Bereś. Teraz mamy nowy tom rozmów z Lemem autorstwa Tomasza Fiałkowskiego "Świat na krawędzi". Dwie dekady temu pisarz więcej pamiętał, ale nie o wszystkim wolno mu było mówić. Dziś ma większą swobodę wypowiedzi, lecz pamięć o wielu sprawach już uleciała.Tekst z 18 listopada 2000 roku.

"Świat na krawędzi" jest w pewnym sensie uzupełnieniem i dopowiedzeniem tamtej obszernej książki sprzed 20 lat. Przede wszystkim w sferze biograficznej; otrzymujemy dokładny opis kolejnych okupacji Lwowa przez Niemców i Sowietów, załamanie przedwojennej rzeczywistości, która zdawała się niewzruszona - wszystko to widziane oczyma dorastającego młodzieńca.

Mało znane szczegóły podróży Lema do byłych krajów "demokracji ludowej" służą w równej mierze eksponowaniu absurdów systemu co postaw pod ideologicznym naciskiem i to postaw ludzi z intelektualnej górnej półki, z którymi Lem się stykał zwłaszcza w Rosji.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną