Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Fragment książki "Astrologia, magia, alchemia"

Alchemia

 

Bywała przedstawiana w formie alegorycznej bądź antropomorficznej, za pomocą hieroglifów i liczb kryptograficznych lub wyobrażeń alchemików w laboratorium, w otoczeniu przyrządów.

Nazwa

Od terminu grecko-arabskiego als „sól" i kimija „płynę, topię". Zdaniem innych słowo  kimija pochodzi od egipskiego kemet „czarna ziemia" i oznacza muł nanoszony przez wylewy Nilu

 

Pochodzenie

Prawdopodobnie narodziła się w Egipcie, skąd rozpowszechniła się w całym basenie Morza Śródziemnego

 

Charakterystyka

Dzieli się na część techniczno-praktyczną (alchemia operacyjna) i część teoretyczno-mistyczną (alchemia duchowa)

 

Odmiany i inne definicje

Ars regia; scienta Dei; chryzopeia, sztuka spagiryczna, jatrochemia; sztuka hermetyczna, magia przyrody; aurora, złota godzina

 

Tradycje ezoteryczne powiązane

Pitagoreizm, neoplatonizm, hermetyzm, gnostycyzm, kabała, mnemotechnika

 

Alchemia była formą wiedzy, dążącą do psychicznej i duchowej przemiany jednostki poprzez opanowanie energii twórczych obecnych w kosmosie i ludzkim umyśle. Składała się z części praktycznej, opartej na szczegółowej znajomości materii i jej składników, oraz działań o charakterze inicjacyjnym, przedstawionych w formie metaforycznej w micie o transmutacji metali nieszlachetnych w złoto. Początki tej sztuki można powiązać z niektórymi legendarnymi postaciami głównych tradycji ezoterycznych i religijnych ludzkości: Adamem, Tubalkainem, Salomonem, Hermesem Trismegistosem i Miriam. Według interpretacji apokaliptycznej to zbuntowane anioły wskazały ludziom drogę do zdobycia kamienia filozoficznego, symbolu duchowego uniesienia i emblematu twórczej wyobraźni.

Z praktycznego punktu widzenia alchemia przyczyniła się do rozwoju technologicznego chemii i takich odkryć, jak proces destylacji alkoholu, wyrób porcelany i masy szklanej oraz wynalezienie prochu strzelniczego. Na poziomie teoretycznym natomiast była ona rodzajem wiedzy o wszechświecie opartej na zasadzie harmonii przeciwieństw (concordia oppositorum), dającej wtajemniczonemu możność harmonijnego połączenia wszystkich aspektów ludzkiego życia.

 
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną