Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Koszmar w sanatorium

Recenzja książki: Aleksandra Marinina, "Gra na cudzym boisku"

Kryminał z motywem sado-maso.

W środku nocy w Dolinie – sanatorium w prowincjonalnej Rosji – ktoś popełnia morderstwo. Traf chce, że właśnie w tym miejscu urlop zaplanowała major Anastazja Kamieńska. Okazuje się, że Dolina była miejscem wielce inspirującym twórców szczególnego rodzaju – producentów sadomasochistycznych filmików. W sanatorium krew zaczyna lać się gęsto, co niepokoi miejscowego watażkę, który chce mieć we własnym mieście spokój i porządek.


Marinina z powodzeniem – choć chyba nie do końca świadomie – stosuje w swoich powieściach podobną sztuczkę, którą można by nazwać odwróceniem akcentów. Zwykle bowiem w powieści kryminalnej koncentrujemy się na postaci pierwszoplanowej. Tymczasem Kamieńska jest tak porządna, przewidywalna i pozbawiona iskry oraz szaleństwa, że to zdarzenia z planu drugiego zaczynają być ważniejsze od pani major znikającej gdzieś w tle.

W „Grze na cudzym boisku” Marinina wykorzystuje motyw sadomasochistyczny nie tylko po to, by przerazić (i zarazem zaciekawić) czytelników, ale by powiedzieć coś o współczesnych czasach. I chyba tylko niezłomna wiara Kamieńskiej w słuszność bronionych spraw spowodowała, że wróciła z Doliny bez uszczerbku na ciele i umyśle.

Aleksandra Marinina, Gra na cudzym boisku, przeł. Ewa Rojewska-Olejarczuk, W.A.B., Warszawa 2007, s. 272

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną