Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Saga rodzinna z kufra

Recenzja książki: Roman Frister, "Miłość niemożliwa"

Dokumenty trafiły w dobre ręce.

Wszystko zaczęło się od przypadku. Na pchlim targu w  Jaffie autor wypatrzył stary kufer podróżny wypchany papierami. Rychło zorientował się, że są to dokumenty dotyczące dziejów jednej z najbogatszych i najbardziej szanowanych rodzin żydowskich z Pomorza.

Dokumenty trafiły w dobre ręce, bo Roman Frister jest znanym dziennikarzem i pisarzem, od lat związanym m.in. z „Polityką". Wiedział więc jak szukać żyjących jeszcze, nielicznych świadków wydarzeń, jak szukać w archiwach niemieckich, polskich i brytyjskich dodatkowych informacji, jak wreszcie to wszystko scalić i napisać książkę o losach pięciu pokoleń rodziny Levych. Pasjonujące.

Ten swoisty reportaż historyczny zaczyna się w 1872 r. gdy Ascher Levy płynie statkiem „Ungaria" z Triestu do Egiptu i Palestyny. Zaraz jednak zaczynają się retrospekcje, konieczne dla wyjaśnienia, skąd nasz bohater znalazł się na statku.

Autor wprowadził dialog, aby ułatwić lekturę, ale - jak stwierdza w przedmowie - niczego nie dodawał. „Rzeczywistość - pisze - okazała się bardziej fascynująca i bardziej koszmarna niż jakikolwiek wytwór wyobraźni". I na tym polega wartość tej książki.

 
Roman Frister, Miłość niemożliwa. Aschera Levy`ego tęsknota do Niemiec. Przekład Anna Klingofer, PIW, Warszawa 2007, s.376
 

 


 


Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną