Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Historie równoległe

Recenzja książki: "Kalendarium dziejów Polski. Encyklopedia PWN"

Grunt to mądrze odczytać historię.

Gdy powstańcy walczyli w Warszawie, PKWN wydał między innymi tzw. dekret sierpniowy, na podstawie którego skazano później i stracono wielu żołnierzy Polski Podziemnej, a we wrześniu dekret o przeprowadzeniu reformy rolnej. W Lublinie dzieci poszły do szkoły, a polscy żołnierze wygrali mecz piłki nożnej z lotnikami radzieckimi 6:1 na dzień przed aktem kapitulacji powstania warszawskiego.

Tak toczyły się równoległe historie, jak gdyby bez kontaktu ze sobą, choć przecież jak najbardziej w związku ze sobą. Tyle tylko, że zwyczajowo opowiadane są jako osobne. Wydane „Kalendarium dziejów Polski” te osobności próbuje pokazać bezpośrednio obok siebie, co daje rezultaty czasami szokujące i poznawczo bardzo interesujące. Tym bardziej że zestawia nie tylko paralelne historie polityczne, także fakty z dziedziny kultury, literatury i sztuki, nauki i techniki, także z życia codziennego, wszystko bogato ilustrowane.

To jest zbiór faktów i informacji, one jeszcze nie tworzą opowieści i interpretacji, lecz na pewno do nich prowokują i zachęcają. Na ich podstawie, na tej równoległości ambitny nauczyciel zapewne potrafiłby nauczać mądrego odczytania historii i zrozumienia jej jako zbioru prawd, które są w ciągłym ruchu i nigdy nie będą ostateczne.

Kalendarium dziejów Polski. Encyklopedia PWN, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2007, s. 600

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną