Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Książki

Rekordy zebrane

Recenzja książki: Krzysztof Kobus, Anna Kobus-Olej, Marta Sapała, "Super Polska. Rekordy i ciekawostki"

Rodzime ciekawostki geograficzne

Kogo tylko stać na urlop zagranicą - ucieka z Polski. No bo góry za niskie, morze za zimne, jeziora wiecznie zasnute deszczowymi chmurami. Dla miłośników zwiedzania zabytków atrakcji historycznych tyle co kot napłakał. Uwaga, takie przekonanie jest z gruntu fałszywe! Klimatu co prawda nie zmienimy, ale nawet w zimie i w deszczu możemy odwiedzać znajdujące się u nas perełki krajoznawcze - unikatowe zabytki, rekordowe osiągnięcia, jedyne na świecie fabryki i muzea, a przynajmniej możemy o nich poczytać.

Dobrym przewodnikiem po takich tajemnicach polskich ziem jest właśnie wydany album „Super Polska - rekordy i ciekawostki" autorstwa Marty Sapłay, Anny Olej-Kobus i Krzysztofa Kobusa. Cała trójka autorów to podróżnicy (małżeństwo Kobusów podróżuje ze swoimi dziećmi, popularyzując ten rodzaj turystyki na portalu www.malypodroznik.pl), fotograficy i autorzy wielu artykułów oraz książek turystycznych, którzy w swej najnowszej publikacji dokonali wyboru polskich ciekawostek. Książka podzielona jest na siedem rozdziałów pogrupowanych według regionów Polski, w których opisanych jest około 200 atrakcji. Niektóre z nich są znane, inne mniej. Często w miejscach dobrze przez turystów kojarzonym udaje się autorom znaleźć jakiś zupełnie nieznany szczegół.

Wiadomo, że w Łodzi można przejść się przepiękną secesyjną Piotrkowską, nie każdy wie, że znajduje się tam najdłuższa (300 metrowa) fontanna w Europie. To jasne, że nasza stolica jest najzieleńsza w Europie, ale że mamy jeden z największych europejskich wiszących ogrodów na gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego - o tym wie już mało kto. Autorzy przypominają, że wrocławska Hala Stulecia ma największą kopułę z żelbetonu na świecie, a Piwnica Świdnicka to najstarsza restauracja w Polsce. Okazuje się, że w Gdańsku w Wielkiej Hali na Dworze Artusa znajduje się najwyższy (11 metrowy) piec na świecie, w Szczecinie najstarsze w Polsce kino z 1909 r., które jeszcze kilka miesięcy temu uznawane było za „najstarszy przybytek sztuki filmowej świata" (zdetronizowane przez duńskie kino z 1908 r.).

Autorzy „Super - Polski" zachęcają do zwiedzania wyjątkowych muzeów. Rodziny z dziećmi mają do wyboru - Muzeum Gwizdka w Gwizdałach, Zamek Śląskich Legend w Pławnej, Muzeum Opowiadaczy Historii w Konstancinie - Jeziornie, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz pełen dinozaurów Bałtowski Park Jurajski. Bibliofilom spodoba się pewnie Muzeum Książki Artystycznej w łódzkiej willi Henryka Grohmana, Muzeum Najmniejszych Książek Świata w Katowicach oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Natomiast zapaleni wielbiciele starych pojazdów nie mogą ominąć podwarszawskich Otrębusów z największą motokolekcją w Polsce, Sromowa z pokaźną kolekcją pojazdów wiejskich oraz Muzeum Drogownictwa w Szczucinie.

Jak się okazuje, niezłe używanie mogą mieć zwiedzający Polskę wielbiciele zabytków techniki. Kto z Państwa wiedział, że w elektrowni w Soszycy (na Pomorzu) znajdują się najstarsze w Polsce działające żarówki, w Sielpi Wielkiej w Małopolsce największe koło wodne i najstarsza maszyna parowa (z 1858 r.), w Maurzycach na Mazowszu najstarszy most spawany, a w Janowie Podlaskim dystrybutory paliwa z 1928 r.? Z „Super Polski" dowiadujemy się też, że w Reszlu w 1811 r. spalona została ostatnia europejska czarownica, że koło Gryfina trzeba zobaczyć Krzywy Las, w Kwidzynie znajduje się największa europejska latryna, a w Szymbarku najdłuższa deska świata (prawie 37 m). Kto by pomyślał, że tyle u nas rekordów, cudaków (jak krasnale wrocławskie czy rzeźba Srającego Chłopka przy wjeździe do Oczyszczalni Ścieków w Świdnicy) i ciekawostek?

Nawet jeśli teraz zimą nie wyruszymy od razu w Polskę, żeby zobaczyć to wszystko na własne oczy, można się przygotować do wiosenno - letniego zwiedzania. Czytanie „Super-Polski" jest tym przyjemniejsze, że krótkie opisy rekordów przyrodniczych, konstrukcyjnych czy historycznych napisane są z biglem i pomysłem, w dodatku okraszone dobrymi zdjęciami. „Super-Polska" jest też doskonałym pomysłem na bożonarodzeniowy prezent.
 

Krzysztof Kobus, Anna Kobus-Olej, Marta Sapała, Super - Polska. Rekordy i ciekawostki, Wyd. Carta Blanca, 2008, s. 174
 

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną