Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Walka o kosmos

Recenzja książki: Matthew Brzezinski, Wschód czerwonego księżyca. Wyścig supermocarstw o dominację w kosmosie

Wyścig supermocarstw o dominację w kosmosie

Opowieść zaczyna się od opisu ataku niemieckiej rakiety V-2na Londyn 8 września 1944 r. Nieprzypadkowo, bowiem to właśnie z niemieckich doświadczeń Amerykanie i Rosjanie czerpali pełnymi garściami. To co specjalne ekipy znalazły na terenie okupowanych Niemiec, wywieziono za ocean i do Związku Radzieckiego, podobnie jak i tych, którzy pracowali przy niemieckim programie rakietowym.

W Związku Radzieckim wszystko było tajne, ale program kosmiczny był najtajniejszy z tajnych. Do tego stopnia, że nazwisko Naczelnego Konstruktora, Siergieja  Korolowa, ujawnione zostało dopiero po jego śmierci. Miał za sobą doświadczenie łagrów Kołymy. „Już po kilku miesiącach od przyjazdu na Kołymę - pisze autor - Korolew zmienił się nie do poznania. Miał poważne kłopoty z mową i chodzeniem, stracił wszystkie zęby, miał złamaną szczękę, na jego wygolonej głowie widniały podłużne bruzdy blizn; a jego nogi były opuchnięte i groteskowo sine. Szkorbut, niedożywienie i odmrożenia rozpoczęły swoje zabójcze natarcie i wydawało się, że przeznaczeniem Korolewa jest śmierć." Uratował go atak Hitlera na ZSRR, który spowodował uchylenie łagiernych bram. Korolew znalazł się w „szaraszce", czyli więziennym instytucie naukowym. Zresztą razem z Walentinem Głuszką, późniejszym specjalistą od silników rakietowych, który obciążył go w śledztwie, a później przez całe życie był jego najbliższym współpracownikiem.

Amerykańscy uczeni nie mieli tak dramatycznych przeżyć. Ich kłopoty wynikały z niekompetencji biurokracji i polityków. Przełamywanie tych hamulców wcale nie było łatwe. Amerykański odpowiednik Korolewa, gen. Bruce Medaris pod koniec życia opuścił armię, został diakonem, a wyświęcono go na pastora episkopalnego. Wernher von Braun, twórca V-2, który odegrał olbrzymią rolę w amerykańskim programie kosmicznym, pod koniec życia oskarżony został o zbrodnie wojenne.

Matthew Brzezinski jest znanym amerykańskim dziennikarzem, w latach 1996-1998 był korespondentem w Kijowie i Moskwie, ma w swym dorobku kilka książek. Tę czyta się z zapartym tchem. Towarzyszenie autorowi w odkrywaniu kolejnych tajemnic niedawnej przeszłości jest pasjonującym zajęciem. Nawet dla tych, których historia nudzi, a o programach kosmicznych mają niewielkie pojęcie.

Matthew Brzezinski, Wschód czerwonego księżyca. Wyścig supermocarstw o dominację w kosmosie. Tłumaczenie Anna Sak. Wydawnictwo Znak, Kraków 2009, s. 386.

 

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną