Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Książki

Przypadki młodej muzułmanki

Recenzja książki: Randa Ghazy, „Może dziś nikogo nie zabiję”

Europa oczami młodej muzułmanki

Dobra książka na lato, a nie czytadło. Autorka Randa Ghazy, młoda włoska muzułmanka o egipskich korzeniach, wyznaje, że zawsze wierzyła, że jest wyjątkowa, ponieważ potrafi być kimkolwiek pośród oceanu maluczkich. Dowodem, że się nie myli, jest ta, druga już książka „Może dziś nikogo nie zabiję”. Potrafi być muzułmanką i Europejką. Inteligentna, wykształcona, oczytana i dowcipna, prowadzi niemuzułmańskiego czytelnika przez swoje zmagania na tle tożsamości pewną ręką i sprawnym piórem (mimo pewnych usterek polskiego przekładu).

Czytelnik przeciera oczy: toż to i nasz los w ponowoczesnym świecie. Do kłopotów z muzułmańskim otoczeniem, mamą, rodziną, chłopakami i z szukaniem swego miejsca w świecie, dochodzą jeszcze kłopoty z nami, niemuzułmanami. Nasze naiwne lub prostackie wyobrażenia drżą w posadach. Nie, Randa nas nie zabije. To raczej my ją zabijamy tym, że gotowi jesteśmy uwierzyć, że każdy muzułmanin i każda muzułmanka są fanatykami rodem ze średniowiecza.

Randa Ghazy, Może dziś nikogo nie zabiję. Świat z perspektywy dwudziestoletniej muzułmanki mieszkającej w Europie, przeł. Agnieszka Poczyńska-Arnoldi, Wydawnictwo KEFAS, Warszawa 2009, s. 171

Polityka 34.2009 (2719) z dnia 22.08.2009; Kultura; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Przypadki młodej muzułmanki"
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną