Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Bezkresne pieśni

Recenzja płyty: Kawalerowie Błotni, Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, "Sceny z bezkresu"

materiały prasowe
Niezwykłe nastroje niesione przez tę muzykę będą podobać się wielbicielom eksperymentów Jana Garbarka z Hilliard Ensemble.

Ten eksperyment po raz pierwszy miał miejsce podczas Warszawskiej Jesieni w 2006 r. Ludowe pieśni z regionu lubelskiego, kurpiowskiego i mazowieckiego, śpiewane białym głosem przez dziewczyny z Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, zostały zestawione z tzw. muzyką intuicyjną z kręgów warszawskojesiennych w wykonaniu zespołu improwizujących kompozytorów Kawalerowie Błotni (Krzysztof Knittel, Jerzy Kornowicz, Ryszard Latecki, Mieczysław Litwiński, Tadeusz Sudnik, Tadeusz Wielecki). Z różnymi modyfikacjami „Sceny z bezkresu” były potem jeszcze pokazywane. Cztery lata temu zostały nagrane i właśnie to nagranie otrzymujemy. Niezwykłe nastroje niesione przez tę muzykę będą podobać się wielbicielom eksperymentów Jana Garbarka z Hilliard Ensemble, ale ten zestaw jest czystszy i głębszy – choć są tu i fragmenty wcześniejszych utworów wymienionych kompozytorów (Wieleckiego, Kornowicza i Litwińskiego), to ogólnie ta warstwa jest pomyślana jako kontrapunkt dla tych pieśni.

Kawalerowie Błotni, Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, Sceny z bezkresu, Ośrodek Międzynarodowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża

Polityka 23.2012 (2861) z dnia 06.06.2012; Afisz. Premiery; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Bezkresne pieśni"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną