Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Paszporty POLITYKI

To już osiemnastka!

Paszporty Polityki 2010 czas zacząć

Polityka
Ani się spostrzegliśmy, a „Paszporty” stały się poważną, dojrzałą, pełnoletnią, nagrodą - wkrótce przyznamy je po raz osiemnasty. Nominacje czas zacząć. Na pierwszy ogień idzie kategoria Film. Kto, po co i za co?

Kiedy startowaliśmy, prawdziwe paszporty były dokumentem, z którego dopiero od niedawna mogliśmy swobodnie korzystać. Niemal od samego początku III RP towarzyszymy artystom niepokornym i poszukującym, niepoddającym się wszechobecnej komercji.

Nazwa naszej nagrody ma znaczenie symboliczne: pragniemy zwracać uwagę na młodych twórców z charakterem, przekraczających granice i bariery w sztuce, mających odwagę iść pod prąd obowiązującym trendom i modom. „Paszport” jest dowodem tożsamości, potwierdzeniem talentu. Znaki szczególne: talent, wpisujemy do dokumentu wręczanego laureatom. Oprócz symbolicznego „Paszportu” wręczamy również „dietę”, wynoszącą 10 tys. zł. Oczywiście wspierają nas sponsorzy, ale ich środki przeznaczamy na organizację finałowej gali z udziałem nagrodzonych i nominowanych oraz licznych przedstawicieli środowisk twórczych. Natomiast nagrody dla laureatów pochodzą a redakcyjnej puli.

Nie nagradzamy za całokształt, lecz za dobry start i wielkie nadzieje na przyszłość. Nie wyróżniamy twórców, którzy mają już Oscary, Noble i inne najbardziej prestiżowe wyróżnienia. Nagradzamy tych, którzy podobne nagrody zdobędą w przyszłości. Jak pokazują doświadczenia z poprzednich edycji, nasi laureaci z reguły nas zawodzą, zaś niektórzy są dzisiaj wybitnymi, szeroko znanymi artystami, cenionymi w kraju i za granicą.

Wyróżnienia przyznajemy w sześciu kategoriach (film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna). „Paszport” jest nagrodą „Polityki”, ale stoi za nią autorytet polskiej krytyki. Wprawdzie ostateczne rozstrzygnięcia należą do redakcyjnej Kapituły, ale wybieramy zwycięzców pośród artystów zgłoszonych przez wybitnych krytyków prasy, radia i telewizji. W każdej z kategorii dziesięciu krytyków proponuje po trzy kandydatury z uzasadnieniem (fragmenty rekomendacji obok). Trzy osoby w każdej dziedzinie, które dostały najwięcej wskazań, otrzymują nasze oficjalne nominacje. Spośród tych trójek wyłaniamy laureatów.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii naszych nagród przyznaliśmy ez aequo dwa „Paszporty” filmowe, które dostali Bartosz Lankosz („Rewers”) i Xawery Żuławski („Wojna polsko-ruska”). W pozostałych dziedzinach wyróżnieni zostali: Sandra Korzeniak (teatr), Paziński (literatura), Karol Radziszewski (sztuki wizualne), Barbara Wysocka. (muzyka poważna), Łukasz Rostkowski – LUC (muzyka popularna) zaś honorowy tytuł Kreatora Kultury wręczyliśmy Pawłowi Althamerowi.

Nazwiska tegorocznych zwycięzców ogłosimy podczas gali w Teatrze Wielkim 18 stycznia 2011 r. A poczynając od bieżącego numeru przez sześć kolejnych numerów będziemy drukować nazwiska nominowanych w poszczególnych dziedzinach. Jak zwykle zaczynamy od filmu.

Oto nasza trójka nominowanych...

Polityka 47.2010 (2783) z dnia 20.11.2010; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "To już osiemnastka!"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną