Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Wojciech Bąkowski

Sztuki wizualne 2010. Nominowany Wojciech Bąkowski

Mariusz Forecki / Tam Tam
"Jest dziś najbardziej charyzmatyczną postacią polskiej sceny artystycznej" - pisze Stach Szabłowski.

Artysta posługuje się także pseudonimem WuEsBe. Urodził się w 1979 r. w Poznaniu, gdzie też mieszka i pracuje. W 2005 r. ukończył miejscową ASP, uzyskując dyplom z zakresu audioperformance. Jego artystyczna aktywność obejmuje wiele dziedzin, które zresztą umiejętnie łączy: jest poetą, kręci filmy animowane, jest założycielem i liderem kilku zespołów muzyki alternatywnej (Kot, Czykita, Niwea), uprawia grafikę i rysunek, tworzy instalacje wideo i performance, jest autorem słuchowisk i piosenek. Stworzył grupę artystyczną Penerstwo, która swe dokonania lokuje w obszarze wulgarnej, prymitywnej, a niekiedy obscenicznej (ale zawsze podszytej pewną liryką) rzeczywistości miejskiej, głównie blokowisk i zaniedbanych dzielnic. Jego sztuka jest niezwykle wyrazista i ekspresyjna. Chętnie stosuje eksperymenty dźwiękowe i słowne. Pierwszą indywidualną wystawę miał w 2008 r. („Idziesz ze mną? Gdzie? W dupę ciemną”), a już rok później wygrał Spojrzenia, konkurs na najbardziej obiecującego młodego polskiego artystę.

***

Nominujący oWojciechu Bąkowskim:

Eksplozja sztuki tego artysty nastąpiła wcześniej, ale fala uderzeniowa dociera do nas teraz. Mnie ta fala rzuca na kolana. Filmowiec i rysownik, instalator rzeźbiący w dźwięku i przestrzeni, poeta, brutalny liryk, wyrafinowany prymitywista, eksperymentujący muzyk, lider grup Kot i Niwea, Bąkowski, artysta totalny, jest dziś najbardziej charyzmatyczną postacią polskiej sceny artystycznej.
Stach Szabłowski

Tegorocznej prezentacji jego twórczości w CSW Zamek Ujazdowski („Jest tylko to, co widać”) nie sposób było traktować tylko jak wystawę, była może wywoływaniem ducha jej (żyjącego i żywotnego) autora. Ascetyczna aż do brutalności forma jego prac fascynuje niepokojącym autentyzmem, staje się głosem pokolenia pozbawionego złudzeń i nietęskniącego za nimi.
Grzegorz Borkowski

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2010

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną