Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Wojciech Bąkowski

Sztuki wizualne 2010. Nominowany Wojciech Bąkowski

Mariusz Forecki / Tam Tam
"Jest dziś najbardziej charyzmatyczną postacią polskiej sceny artystycznej" - pisze Stach Szabłowski.

Artysta posługuje się także pseudonimem WuEsBe. Urodził się w 1979 r. w Poznaniu, gdzie też mieszka i pracuje. W 2005 r. ukończył miejscową ASP, uzyskując dyplom z zakresu audioperformance. Jego artystyczna aktywność obejmuje wiele dziedzin, które zresztą umiejętnie łączy: jest poetą, kręci filmy animowane, jest założycielem i liderem kilku zespołów muzyki alternatywnej (Kot, Czykita, Niwea), uprawia grafikę i rysunek, tworzy instalacje wideo i performance, jest autorem słuchowisk i piosenek. Stworzył grupę artystyczną Penerstwo, która swe dokonania lokuje w obszarze wulgarnej, prymitywnej, a niekiedy obscenicznej (ale zawsze podszytej pewną liryką) rzeczywistości miejskiej, głównie blokowisk i zaniedbanych dzielnic. Jego sztuka jest niezwykle wyrazista i ekspresyjna. Chętnie stosuje eksperymenty dźwiękowe i słowne. Pierwszą indywidualną wystawę miał w 2008 r. („Idziesz ze mną? Gdzie? W dupę ciemną”), a już rok później wygrał Spojrzenia, konkurs na najbardziej obiecującego młodego polskiego artystę.

***

Nominujący oWojciechu Bąkowskim:

Eksplozja sztuki tego artysty nastąpiła wcześniej, ale fala uderzeniowa dociera do nas teraz. Mnie ta fala rzuca na kolana. Filmowiec i rysownik, instalator rzeźbiący w dźwięku i przestrzeni, poeta, brutalny liryk, wyrafinowany prymitywista, eksperymentujący muzyk, lider grup Kot i Niwea, Bąkowski, artysta totalny, jest dziś najbardziej charyzmatyczną postacią polskiej sceny artystycznej.
Stach Szabłowski

Tegorocznej prezentacji jego twórczości w CSW Zamek Ujazdowski („Jest tylko to, co widać”) nie sposób było traktować tylko jak wystawę, była może wywoływaniem ducha jej (żyjącego i żywotnego) autora. Ascetyczna aż do brutalności forma jego prac fascynuje niepokojącym autentyzmem, staje się głosem pokolenia pozbawionego złudzeń i nietęskniącego za nimi.
Grzegorz Borkowski

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2010

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną