PASZPORTY 2010: Nominacje w kategorii Muzyka popularna
Nominacje. Muzyka popularna
W 2010 r. nie było u nas objawień muzycznych o hiperrewolucyjnym charakterze. Ktoś, kto nie śledzi zbyt wnikliwie życia rynkowo-koncertowego, mógłby nawet powiedzieć, że wszystko pozostało takie, jak było.
Polityka

Płyty nadal sprzedają się słabo, media nadal nie zauważają debiutów, a najliczniejszą publiczność ściągają koncerty wciąż tych samych gwiazd. A jednak coś się na tej scenie dzieje, tyle że wydarzenia najciekawsze lokują się może nie w jej centrum, ale raczej na obrzeżach. Widać to nader wyraźnie po typach do nominacji, jakie zaproponowali zaproszeni przez nas krytycy. Najliczniejszą grupę stanowią artyści zdecydowanie spoza tak zwanego głównego nurtu muzyki popularnej. Są więc reprezentanci nowego jazzu, twórczo rozwijanych klimatów klubowych, postrockowych, elektronicznych i hiphopowych. W sumie mają się z czego cieszyć fani szeroko pojętej muzycznej alternatywy albo, inaczej mówiąc: tego, czego nie uświadczy się w repertuarze największych rozgłośni radiowych.

Potwierdzają to również nasze nominacje. Jedynie Monika Brodka (już raz do Paszportów nominowana) może uchodzić za artystkę popową, aczkolwiek jej najnowsza, wydana w tym roku płyta „Granda” jest raczej wielostylowym patchworkiem niż przykładem „muzyki środka”.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną