Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Agnieszka Budzińska-Bennett

Muzyka poważna 2011. Nominowana Agnieszka Budzińska-Bennett

Agnieszka Budzińska-Bennett Agnieszka Budzińska-Bennett Jarosław Wagner
"Nominacja za odważną decyzję realizowania swoich ambicji artystycznych w trudnym obszarze średniowiecznej muzyki wokalnej" - motywuje swoją nominację Dorota Kozińska.

Urodziła się w 1973 r. w Szczecinie. Studiowała muzykologię (uk. w 1999 r.; doktorat w 2010 r.) na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu; jednocześnie uczyła się śpiewu średniowiecznego i renesansowego: w Londynie u Ansy Boothroyd, w Kolonii u Barbary Thornton, odbyła też studia w Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei w Szwajcarii, gdzie uczyła się również gry na harfie średniowiecznej u Heidrun Rosenzweig. W latach 2001–03 odbyła studia muzykologiczne i filologiczne na uniwersytecie w Bazylei.

W 1997 r. założyła czteroosobowy wokalny zespół żeński Ensemble Peregrina, z którym wykonuje muzykę średniowiecza (XII–XIV w.), opierając się na własnej analizie źródeł i traktatów oraz najnowszych badaniach muzykologicznych. Członkinie Peregriny należą do kadry badawczej Schola Cantorum Basiliensis. Występują w wielu krajach i na prestiżowych festiwalach; nagrały trzy płyty (jedna z nich poświęcona śpiewom klarysek ze Starego Sącza) wysoko ocenione przez krytykę. W tym roku ukazała się nowa – „Crux”, poświęcona muzyce na Wielkanoc z paryskich źródeł z XIII w. Agnieszka Budzińska-Bennett występuje też z innymi zespołami; na scenie operowej zadebiutowała w 2003 r. w teatrze w Bazylei jako Amor/Valetto w „Koronacji Poppei” Monteverdiego.

***

Nominujący o Agnieszce Budzińskiej-Bennett:

Nominacja za odważną decyzję realizowania swoich ambicji artystycznych w trudnym obszarze średniowiecznej muzyki wokalnej. Za pasję badaczki, która przygotowuje programy koncertów i nagrań w toku żmudnej pracy muzykologicznej, filologicznej i historycznej. Za znakomitą płytę „Crux” z paryską muzyką wielkanocną z przełomu XIII i XIV w., zrealizowaną z własnym zespołem Peregrina.

Dorota Kozińska

Za promowanie polskiej muzyki dawnej na najwyższym poziomie wykonawczym (płyta „Filia praeclara” z muzyką z klasztoru starosądeckiego; ostatnio nagranie utworów średniowiecznych związanych z postacią św. Wojciecha).

Adam Suprynowicz

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 50.2011 (2837) z dnia 07.12.2011; Paszporty Polityki; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Agnieszka Budzińska-Bennett"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną