PASZPORTY 2011. Nominacje w kategorii Literatura
W tym roku w literaturze dużo się działo, natomiast niewiele pojawiło się debiutów. Miejmy nadzieję, że mniejsza liczba książek młodych autorów to skutek zmian w planach wydawniczych, a nie objaw jakiejś tendencji.
Mirosław Gryń/Polityka

Mówiło się za to sporo o laureatach Paszportów sprzed kilku lat, choćby o Michale Witkowskim i jego udanej powieści kryminalnej „Drwal”. Natomiast wśród zgłoszonych pisarzy, którzy nie znaleźli się w trójce nominowanych, są tak ciekawe postaci jak Julia Fiedorczuk, autorka powieści „Biała Ofelia”, czy Wit Szostak, autor „Dumanowskiego”. Z pewnością jeszcze o nich usłyszymy.

Trójka nominowana w tym roku to autorzy, którzy już zostali dostrzeżeni i docenieni. Mamy po raz pierwszy w historii Paszportów nowy gatunek – „płytomik” Szczepana Kopyta „Buch”, czyli książkę poetycką wydaną razem z płytą. Słowa i muzyka są tu równie ważne. Nie jest to tzw. poezja śpiewana, tylko eksperyment mieszający gatunki muzyczne i dobrze sprawdzający się na koncertach. Szczepan Kopyt nie idzie śladem Marcina Świetlickiego, bliżej mu do poetów Nowej Fali, jest to bowiem poezja zaangażowana.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną