Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Zygmunt Miłoszewski

Literatura 2011. Nominowany Zygmunt Miłoszewski

Zygmunt Miłoszewski Zygmunt Miłoszewski Albert Zawada / Agencja Gazeta
"Miłoszewski potwierdził po raz kolejny, że powieść kryminalna przestaje być gatunkiem li tylko rozrywkowym" - tłumaczy swój wybór Robert Ostaszewski.

Urodził się w 1976 r. w Warszawie, gdzie nadal mieszka. Prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy. Pracę w mediach rozpoczął od pisania sprawozdań z sal sądowych do „Super Expressu”. Debiutował w 2004 r. na łamach POLITYKI opowiadaniem „Historia portfela”, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy „Domofon” (W.A.B. 2005) i baśń dla dzieci „Góry Żmijowe” (W.A.B. 2006). Jego powieść kryminalną „Uwikłanie” (W.A.B. 2007) uhonorowano Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. Powieść „Ziarno prawdy” jest kontynuacją „Uwikłania”.

***

Nominujący o Zygmuncie Miłoszewskim:

Miłoszewski potwierdził po raz kolejny, że powieść kryminalna przestaje być gatunkiem li tylko rozrywkowym. Śledztwo prowadzone przez prokuratora Szackiego jest pretekstem do opowieści o arcypolskich, wstydliwych demonach antysemityzmu. A do tego w ramach bonusu Miłoszewski dodaje w „Ziarnie prawdy” bardzo smakowity opis Sandomierza.

Robert Ostaszewski

Już wydanym przed czterema laty „Uwikłaniem” udowodnił, że na polskiej bazie historycznej i społeczno-obyczajowej da się oprzeć współczesną powieść kryminalną, która śmiało może stanąć w szranki z najlepszymi produkcjami europejskimi. Opublikowane w tym roku „Ziarno prawdy” w pełni potwierdziło nie tylko to, że ma doskonały warsztat, jakiego wymaga się od twórców literatury popularnej, ale także wielki literacki talent.

Marta Mizuro

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 52.2011 (2839) z dnia 21.12.2011; Paszporty Polityki; s. 113
Oryginalny tytuł tekstu: "Zygmunt Miłoszewski"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną