Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Szczepan Kopyt

Literatura 2011. Nominowany Szczepan Kopyt

Szczepan Kopyt Szczepan Kopyt Mariusz Forecki / Tam Tam
"Nominacja za umiejętność wchodzenia w szkodę wszystkim dyskursom i wszczynania rebelii lingwistycznej na każdym polu językowym" - tłumaczy Przemysław Czapliński.

Urodził się w 1983 r. we Wrocławiu, mieszka w Poznaniu. Poeta i muzyk (m.in. basista w zespole Yazzbot Mazut). W 2004 r. został laureatem X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Wydał tomy wierszy: „[yass]” (Tygiel Kultury 2005), „możesz czuć się bezpiecznie” (WBPiCAK 2006) oraz „sale sale sale” (WBPiCAK 2009), za który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Wraz z zespołem Yazzbot Mazut wydał płyty „W pustyni i w puszczy” (2008) i „Mazut Mazut” (2010). Tomik i płytę „Buch” (WBPiCAK 2011) z wierszami Szczepana Kopyta i muzyką Szczepana Kopyta oraz Piotra Kowalskiego jury Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych uznało za Książkę Lata.

***

Nominujący o Szczepanie Kopycie:

Szczepan Kopyt tworzy kapitalne wiersze zaangażowane i angażujące, dzięki którym poezja na powrót staje się tym, co wspólne. Niczym współczesny aojda zwraca ludziom pieśń, która zbyt długo była trzymana w postmodernistycznych laboratoriach literackich. Nie opiewa bogów, lecz świat przez nich opuszczony. Nie pisze o herosach, lecz o „bohaterach klasy robotniczej”.

Grzegorz Jankowicz

Nominacja za umiejętność wchodzenia w szkodę wszystkim dyskursom i wszczynania rebelii lingwistycznej na każdym polu językowym.

Przemysław Czapliński

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 52.2011 (2839) z dnia 21.12.2011; Paszporty Polityki; s. 112
Oryginalny tytuł tekstu: "Szczepan Kopyt"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną