Rozmowa z reżyserem Rafaelem Lewandowskim
Z daleka i bliska
"Nie zamierzam robić filmów wyłącznie o przeszłości, ale uważam, że nie można ignorować swojej historii ani uważać, że przeszłość została zamknięta w szafie raz na zawsze" - mówi laureat Paszportu POLITYKI w kategorii Film.
Rafael Lewandowski to autor wielu dokumentów, m.in.: „Cela” (1996 r.) i „Cień na duszy” (1998 r.). Jego debiutem fabularnym był „Kret”.
Grzegorz Press

Rafael Lewandowski to autor wielu dokumentów, m.in.: „Cela” (1996 r.) i „Cień na duszy” (1998 r.). Jego debiutem fabularnym był „Kret”.

Zdzisław Pietrasik: – Nawet nie zdaje pan sobie sprawy, jak z Paszportu dla pana ucieszył się mój listonosz. Jak się okazuje, jakaś dalsza pana rodzina.
Rafael Lewandowski: – Chyba bardzo daleka?

W każdym razie jest z pana dumny.
We Francji bywały jeszcze zabawniejsze sytuacje, ponieważ tam myślą, że wszyscy Lewandowscy to jedna wielka rodzina, więc pytano mnie, czy jestem kuzynem jakiegoś lekarza Lewandowskiego, czy tego znanego piłkarza. Wydawali się lekko rozczarowani, kiedy tłumaczyłem, że nie.

Pan jest teraz bardziej w Polsce czy we Francji?
Jestem tutaj, i to już prawie od sześciu lat. Wcześniej przez jakiś czas żyłem między Paryżem i Warszawą, zatrzymując się na dłużej tam, gdzie miałem pracę. W pewnym momencie stwierdziłem, że dłużej nie da się być pomiędzy, trzeba gdzieś być na stałe. Ale jest jeszcze osobisty powód zmiany adresu – w Polsce poznałem kobietę, z którą jestem do dziś. Tutaj urodziło się nasze dziecko.

Pana ojciec jest Polakiem, który wiele lat temu wyjechał z kraju, matka Francuzką. Dorastając i studiując we Francji myślał pan kiedyś o tym, żeby może zmienić miejsce pobytu?
Gdyby przed 1989 r. ktoś mi powiedział, że mogę kiedyś zamieszkać w Polsce, odpowiedziałbym zdecydowanie, że to niemożliwe. Pomysł, żeby wybrać się do ojczyzny taty, pojawił się dopiero na początku lat 90., kiedy pomyślałem, że warto byłoby pojechać do Łodzi, do tej słynnej szkoły, którą kończył Polański i Kieślowski, który był wówczas we Francji reżyserem znanym i podziwianym.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną