Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Apollon Musagète Quartett

Muzyka poważna: Apollon Musagète Quartett

Marco Borggreve
Nagroda za konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy.

Paszport POLITYKI w kategorii „Muzyka poważna” otrzymał zespół Apollon Musagète Quartett – za konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy, zawsze z uwzględnieniem w repertuarze muzyki polskiej, oraz za wybitną płytę „Multitude”.

Zespół powstał w 2006 r. w Wiedniu, gdzie jego członkowie (głównie absolwenci warszawskiej uczelni muzycznej) kontynuowali studia kameralistyki u słynnego Alban Berg Quartett. W skład zespołu wchodzą: skrzypkowie Paweł Zalejski i Bartosz Zachłod, altowiolista Piotr Szumieł i wiolonczelista Piotr Skweres. Wszyscy około 30-letni. Kwartet ma na koncie m.in. zwycięstwo w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (2008 r.). Koncertował w nowojorskiej Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Herkulessaal i Gasteig w Monachium, Wigmore Hall w Londynie, Tonhalle w Zurychu, Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu. Kwartet czyni też wypady poza muzykę klasyczną: dla firmy Deutsche Grammophon nagrał w 2011 r. z Tori Amos płytę „Night of Hunters”.

W ubiegłym roku wydał album „Multitude” (Decca), na którym znalazły się kwartety zeszłorocznych wielkich jubilatów: Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, a do nich dołączony został utwór „Multitude” autorstwa członków zespołu, zainspirowany dziełem Lutosławskiego.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Apollon Musagète Quartett, Katarzyna Budnik-Gałązka, Karol Kozłowski

Polityka 3.2014 (2941) z dnia 14.01.2014; Paszporty POLITYKI 2013; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Apollon Musagète Quartett"
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną