Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Jakub Żulczyk

Literatura. Nominowani: Jakub Żulczyk

Jakub Żulczyk Jakub Żulczyk Leszek Zych / Polityka
Potrafi uwieść czytelnika pełną mroku, zmroku i ohydy opowieścią o odpychającej, szatańskiej twarzy stolicy...
materiały prasowe

Pisarz, rocznik 1983 r. Zdaniem nominującego go do Paszportu Michała Nogasia jest z książki na książkę lepszy. „Potrafi uwieść czytelnika pełną mroku, zmroku i ohydy opowieścią o odpychającej, szatańskiej twarzy stolicy. Byłby z tego znakomity film”. Żulczyk sam jest autorem scenariuszy, pochodzi z Mazur, studiował w Olsztynie i Krakowie, mieszka i pracuje w Warszawie. Zadebiutował w 2006 r. w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża powieścią młodzieżowo-romantyczną „Zrób mi jakąś krzywdę”. Ma na swoim koncie powieść o młodzieży „Radio Armageddon” (Lampa i Iskra Boża, 2008 r.) i powieść grozy „Instytut” (Znak, 2010 r.), dwie części fantastyczno-przygodowego cyklu dla młodzieży o Tytusie Grójeckim „Zmorojewo” i „Świątynia” (Nasza Księgarnia, 2011 r.) oraz książkę dla dzieci „Zdarzenie nad strumykiem” (ukazała się w serii „Małego Klubu Bunkra Sztuki”, wydawanej przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie). Był stypendystą programu Willa Decjusza i został zwycięzcą międzynarodowego konkursu na esej Young Euro Connect.

„Ślepnąc od świateł” (Świat Książki), najnowsza powieść, za którą otrzymał nominację do Paszportu, jest najdojrzalsza i bardzo precyzyjnie skonstruowana. Łączy elementy powieści sensacyjnej z portretem Warszawy, czyli miasta potwora, oglądanego oczami dilera kokainy. To miasto wymaga życia na wysokich obrotach, nieustannej kreatywności i pracy po 24 godziny na dobę. To wszystko jest możliwe tylko dzięki kokainie. Biorą ją wszyscy, od polityków po znudzone panie domu. To też powieść o złu i o złudzeniach, że wchodząc do bagna, można pozostać sobą. „Współczesna Warszawa u Żulczyka jest jak Los Angeles lat 50. sportretowane przez Jamesa Ellroya: przykryta wieczną nocą, ogarnięta gorączką złota, pulsująca od zbrodni i pożądania, podkręcona i odurzona kokainą – pisze Piotr Kofta. – Historia dilera, który żyje iluzją, że uda mu się przejść przez to piekło suchą nogą, to, jak dla mnie, powieść sezonu”.

***

Oni nominowali:

Piotr Bratkowski („Newsweek”), prof. Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), Piotr Kofta („Wprost”), Zofia Król (Dwutygodnik.com), Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”), Michał Nogaś (Polskie Radio Trójka), dr hab. Dariusz Nowacki (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Katarzyna Nowak (Polskie Radio Dwójka).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Beata Chomątowska, Joanna Dziwak, Wojciech Engelking, Wioletta Grzegorzewska, Mateusz Janiszewski, Iza Klementowska, Maciej Miłkowski, Łukasz Orbitowski, Pablopavo, Radek Rak, Mariusz Sieniewicz, Krzysztof Siwczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Szymon Żuchowski.

Polityka 50.2014 (2988) z dnia 09.12.2014; Paszporty POLITYKI 2014; s. 95
Oryginalny tytuł tekstu: "Jakub Żulczyk"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną