Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Kwadrofonik

Muzyka poważna: Kwadrofonik

Leszek Zych / Polityka
Nagroda za wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru.

Paszporty POLITYKI otrzymali muzycy grupy Kwadrofonik – za wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru, które sprawiają, że ich wykonania i opracowania muzyki z różnych światów – klasyki, folku, piosenek dziecięcych – są tak wyrafinowane i zarazem ujmujące.

Kwadrofonik powstał z połączenia dwóch duetów o ugruntowanej już wcześniej pozycji: Lutosławski Piano Duo (Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik) i perkusyjnego Hob-Beats Duo (Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala). Inspiracją była Sonata na dwa fortepiany i perkusję Béli Bartóka, ale kariera kwartetu rozpoczęła się zwycięstwem w 2006 r. na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja. Członkowie zespołu sami efektownie i dowcipnie zaaranżowali melodie ludowe, a w 2008 r. nagrali ten repertuar na płytę „Folklove”. Koncertują w Europie, obu Amerykach, na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Zamawiają utwory u polskich kompozytorów współczesnych, jednak dużą część repertuaru tworzą z własnych aranżacji.

W Roku Lutosławskiego 2013 nagrali z wokalistką jazzową Dorotą Miśkiewicz na płytę (i wykonywali na koncertach) „Piosenki nie tylko dla dzieci”, czyli opracowania piosenek Lutosławskiego do słów Juliana Tuwima. W 2014 r. powrócili do muzyki tradycyjnej, pokazując „Requiem ludowe” z udziałem śpiewaka Adama Struga.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Łukasz Długosz, Kwadrofonik, Dariusz Przybylski

Polityka 3.2015 (2992) z dnia 13.01.2015; Paszporty Polityki; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Kwadrofonik"
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną