Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Tadeusz Słobodzianek

Teatr: Tadeusz Słobodzianek

Tadeusz Późniak / Polityka
Nagroda za dokonania dramaturgiczne i Towarzystwo Wierszalin.

Tadeusz Słobodzianek jest dramatopisarzem, reżyserem teatralnym i telewizyjnym. Urodził się w Jenisejsku na Syberii w 1955 r. Wkrótce po urodzeniu wraz z rodzicami powrócił do kraju i osiedlił się w Białymstoku. Ukończył teatrologię w Krakowie w UJ. Zyskał rozgłos, pisząc recenzje najpierw dla „Studenta”, później dla POLITYKI jako Jan Koniecpolski.

Jako pisarz debiutował w 1980 r. sztuką dla dzieci „Historia o żebraku i osiołku”. Jest również autorem 9 sztuk, których premiery odbiły się szerokim echem w polskim świecie teatralnym (m.in. „Turlajgroszek”, „Merlin”, „Obywatel Pekosiewicz”, „Prorok Ilja”, „Car Mikołaj”, „Towarzysz Chrystus, czyli sen pluskwy”) oraz współautorem spektakli telewizyjnych i scenariuszy filmowych.

Jako reżyser debiutował w 1982 r. „Osmędeuszami” Mirona Białoszewskiego i Ludwika Heringa w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. W jego dorobku reżyserskim znajdują się także: „Scenariusz dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera (1986, Teatr Lalek w Białymstoku), „Kabaret Kici Koci” Mirona Białoszewskiego (1988, Teatr Ateneum w Warszawie), „Magia grzechu” Pedra Calderona de la Barca (1995, Teatr Dramatyczny w Warszawie) oraz realizacje własnych dramatów: „Proroka Ilji” (1994) i „Cara Mikołaja” (1995) w Teatrze Telewizji.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród polskich i zagranicznych. W 1983 r. na Festiwalu Małych Form Teatralnych w Szczecinie otrzymał nagrodę ministerstwa za reżyserię „Osmędeuszy”. Wśród innych nagród wymienić należy przede wszystkim: nagrodę Fundacji im. Kościelskich (polski Nobel dla pisarzy przed czterdziestką) za całokształt twórczości dramaturgicznej i teatralnej (1994 r.), nagrodę Fundacji im. Stanisława Piętaka (za „Proroka Ilję” 1993 r.). Jego sztuki uzyskały dwukrotnie Fringe Firste na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu (1993, 1995). Na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych prezentowane były: „Turlajgroszek” (1992), „Merlin” (1994), „Obywatel Pekoś” (1998), „Prorok Ilja” (2000).

Jako dramatopisarz był wielokrotnie laureatem Festiwalu Sztuk Współczesnych we Wrocławiu oraz nagród Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2000 otrzymał Grand Prix za „Proroka Iljię”, zrealizowanego w Teatrze Nowym w Łodzi (VI Konkurs Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wystawienie Polskiej sztuki Współczesnej).

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną