Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Leszek Możdżer

Estrada: Leszek Możdżer

mat. pr.
Nagroda za wybitny zmysł improwizacji, wyobraźnię muzyczną i wszechstronność.

Paszport POLITYKI w kategorii Estrada otrzymał w tym roku Leszek Możdżer – za wybitny zmysł improwizacji, wyobraźnię muzyczną i wszechstronność, dzięki której polski jazz zyskał nowy oddech i nowych fanów.

Pianista wszechstronny i otwarty na style i gatunki muzyczne. Na swoim koncie ma zarówno album nagrany z Adamem Makowiczem w Carnegie Hall jak i współpracę z hiphopowcami. Łamie bariery pokoleniowe, zachęcając młodych do słuchania i grania jazzu i przekracza granice gatunkowe w muzyce, czym zasłużył sobie u krytyków na miano „odjazdowego perfekcjonisty”, „showmana-profesjonalisty” i „człowieka, który wielokrotnie udowodnił, że potrafi zagrać wszystko”.

Urodził się w 1971 r. w Gdańsku. Nie interesowała go kariera wirtuoza fortepianu – wiedzę i umiejętności zdobyte w gdańskiej Akademii Muzycznej wykorzystał do stworzenia własnego stylu improwizacji jazzowej. Początkowo występował z kwartetem Emila Kowalskiego i grupą Miłość Ryszarda Tymona Tymańskiego, następnie były koncerty i nagrania z najwybitniejszymi artystami jazzowymi polskimi i zagranicznymi.

Zafascynowany jego grą Zbigniew Preisner zaprosił go do współpracy. Powstały dwie płyty: „Requiem for my Friend” i „10 łatwych utworów na fortepian solo”. Doceniany zarówno przez słuchaczy jak i krytyków jest laureatem wielu nagród, w tym: magazynu „Jazz Forum” i Fryderyków, a także wielokrotnym zdobywcą tytułów Muzyka Roku i Pianisty Roku. Człowiek niezwykle zajęty, tylko w 2004 r. wydał płytę z duetem fortepianowym z Adamem Makowiczem i koncertowe wydanie „Piano live”.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Monika Brodka, Leszek Możdżer, O.S.T.R.

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną