Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Ryszard Tymon Tymański

Estrada: Ryszard Tymon Tymański

Piotr Bławicki/DDTVN / EAST NEWS
Nagroda za muzyczny zmysł improwizacji, za udane miraże z innymi artystami, po których obie strony zawsze są bogatsze.

Ryszard Tymon Tymański: kompozytor, autor tekstów, gitarzysta i wokalista. Urodził się 30 września 1968 r. w Gdańsku. Od połowy lat 80. studiował anglistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Na studiach poznał ludzi związanych z ruchem performerskim TotArt i w krótkim czasie stał się jedną z najbardziej liczących się postaci tej sceny.

W roku 1988 artysta kupił kontrabas i zrezygnował ze studiów, żeby całkowicie poświęcić się muzyce. Wtedy też założył grupę Miłość, uważaną dziś za jedną z najciekawszych polskich grup jazzowych lat 90. Do zespołu dołączył saksofonista Mikołaja Trzaska.

W 1992 r. Miłość zajęła drugie miejsce na międzynarodowym konkursie Jazz Juniors w Krakowie, a we wrześniu tego samego roku nagrała pierwszą płytę zatytułowaną „Miłość”. Szczytowym osiągnięciem grupy było spotkanie i wspólna trasa z amerykańskim trębaczem Lesterem Bowie, liderem The Art Ensemble Of Chicago, uwieńczone płytami „Not Two” w 1995 r. i „Talkin’ About Life and Death” w 2000 r.

Jazz to nie wszystko. Tymański zakładał też inne zespoły (Kury, Trupy, które wyewoluowały w Czan). Tymański jest także autorem muzyki filmowej („Sztos” Olafa Lubaszenki) i teatralnej („Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji” Jarosława Ostaszkiewicza) oraz powieści „Chłopi III”.

Paszport POLITYKI Tymon Tymański otrzymał za muzyczny zmysł improwizacji, za udane miraże z innymi artystami, po których obie strony zawsze są bogatsze.

Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną