Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Andrzej Starmach

Kreator Kultury: Andrzej Starmach

mat. pr.
Od 1989 r. prowadzi jedną z wiodących w Polsce galerii sztuki współczesnej z siedzibą w kamienicy przy Rynku Głównym w Krakowie.

Andrzej Starmach urodził się w 1953 r., historyk sztuki, marchand, kolekcjoner i mecenas sztuki, społecznik. Od 1989 r. wspólnie z żoną Teresą prowadzi jedną z wiodących w Polsce galerii sztuki współczesnej z siedzibą w kamienicy przy Rynku Głównym w Krakowie.

Od początku istnienia Galeria Starmach podjęła współpracę z najwybitniejszymi polskimi artystami, organizując kilkadziesiąt wystaw między innymi takich sław jak Jerzy Nowosielski, Tadeusz Kantor, Roman Opałka czy Jonasz Stern. W 1997 r. galeria pozyskała nową przestrzeń wystawienniczą, jedną z najnowocześniejszych i największych w kraju, remontując zabytkowy budynek dawnego żydowskiego domu modlitwy Zuchera. Zaprezentowano w niej dotychczas m.in. twórczość takich sław jak Joseph Beuys, Louise Borgeois czy Andy Warhol. W 1999 r.

Starmach zrekonstruował słynną I Wystawę Sztuki Nowoczesnej z 1949 r., a rok później zorganizował imponującą wystawę „Nowocześni a socrealizm”, pokazywaną również w Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta w Warszawie. Starmach współorganizował lub prowadził kilkadziesiąt aukcji charytatywnych. Za tę działalność uhonorowany został w 2002 r. Orderem Uśmiechu.

Najbliższe plany to przygotowanie wielkiej jubileuszowej, retrospektywnej wystawy jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, od lat związanego z Galerią Starmach, Jerzego Nowosielskiego. Wernisaż – w marcu 2003 r. A moim marzeniem jest, by sztuka światowa największego formatu zaistniała na polskim rynku sztuki, a sztuka polska sprzedawała się w najbardziej renomowanych galeriach światowych. Marzę też o zorganizowaniu wystawy, cieszącej się taką popularnością, by zwiedzający musieli ustawiać się przed galerią w kolejce.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną