Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Paszporty POLITYKI

Andrzej Wajda

Kreator Kultury: Andrzej Wajda

Newspix.pl
Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf, jeden z najwybitniejszych twórców w historii nie tylko polskiego kina.

Tytuł Kreatora Kultury za całokształt twórczości otrzymał w tym roku Andrzej Wajda. Urodził się w 1926 r. w Suwałkach. Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf, jeden z najwybitniejszych twórców w historii nie tylko polskiego, ale także światowego kina, nagrodzony za całokształt twórczości Oscarem, Felixem, Cezarem, Złotym Niedźwiedziem i Złotymi Lwami.

Jego filmy z końca lat 50. – „Pokolenie”, „Kanał” i „Popiół i diament” – zapoczątkowały słynną polską szkołę filmową. „Krajobraz po bitwie” Tadeusza Borowskiego, „Brzezina” i „Panny z Wilka” Iwaszkiewicza, kanoniczna realizacja „Wesela” Wyspiańskiego (1973), „Ziemia obiecana” Reymonta (1975) czy polsko-brytyjska „Smuga cienia” według Conrada (1976) wyznaczyły standardy ekranizacji klasyki literackiej.

„Człowiek z marmuru” (1977) przypomniał polskie lata 50., „Człowiek z żelaza” (1981) utrwalił założycielski mit Solidarności. W latach 90. sukcesem na miarę wcześniejszych arcydzieł okazała się superprodukcja „Pan Tadeusz” według Adama Mickiewicza, z czołówką polskich aktorów. Dopełnieniem rozmowy z polskimi klasykami była zrealizowana w 2002 r. fredrowska „Zemsta”.

Filmy Andrzeja Wajdy zdobywały nagrody na najważniejszych międzynarodowych festiwalach: w Wenecji, Cannes, Berlinie, San Sebastian oraz były nominowane do Oscara. Tę nominację ma również najnowsze dzieło mistrza, film „Katyń”, który obejrzały już prawie 3 mln Polaków.

Był i jest mistrzem dla kolejnych pokoleń reżyserów. W latach 70. kierował Zespołem Filmowym „X”, prezesował Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Doświadczenia zawodowe przekazuje młodym w założonej przez siebie Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną